9 min

Predpovede pre sociálne siete na rok 2025

Nový rok prinesie pre sociálne siete významné zmeny a trendy, ktoré budú formovať budúcnosť digitálnej komunikácie. Očakávať môžeme viac umelej inteligencie, rozšírenej reality, nové formy monetizácie a dôraz na videoobsah. Predpovede pre sociálne siete na rok 2025 otvárajú nové príležitosti na efektívnejší marketing a udržateľnú komunikáciu na platformách, ako sú Facebook, Instagram či TikTok. Zistite, aké trendy na sociálnych sieťach v roku 2025 budú hrať hlavnú úlohu, a pripravte sa na ďalšiu kapitolu.

Facebook: AI generovaný obsah a AR zapojenie 

Umelá inteligencia (AI) sa stáva kľúčovým prvkom stratégie Mety pre rok 2025. Spoločnosť plánuje rozšíriť využitie AI na viacerých frontoch, ako AI generované obrázky, príspevky, dokonca aj vytváranie vlastných AI avatarov.

V roku 2025 sa zároveň očakáva väčšie zapojenie rozšírenej reality (AR), napríklad prostredníctvom AR okuliarov ako Meta Ray-Bans. Okuliare by mali umožňovať interaktívne zážitky priamo prepojené s obsahom na Facebooku.

Medzi plánované novinky patria:
AR nástroje pre reklamy - sem patrí napríklad možnosť virtuálneho umiestnenia nábytku či iných produktov v domácností.
Personalizované AR zážitky - pomocou okuliarov budú môcť používatelia zažiť nielen zábavu, ale aj nákupy a navigáciu.
Sociálne funkcie - používatelia s AR okuliarmi budú v aplikáciách Meta rozpoznateľní pomocou ikony na profilovej fotke. 

Instagram: Pokročilé AI filtre a AR skúsenosti

Instagram sa bude taktiež niesť v znamení umelej inteligencie a rozšírenej reality. Očakávať môžeme pokročilé AI filtre a efekty. Meta sa pomocou AI snaží zlepšiť vizuálnu a kreatívnu stránku platformy, aby používatelia vylepšili svoj obsah, ktorý vytvárajú a zdieľajú. 

AI - enhanced filtre budú jedny z hlavných inovácií. Tieto filtre by mali umožniť vylepšovať vlastné fotografie a videá, a vytvárať unikátne digitálne efekty. V minulosti Meta skúšala funkciu generovanie náhodných obrázkov, no tentokrát by sa Instagram mal viac sústrediť na personalizáciu - aby si používateľ dotvoril vlastné fotografie a videá pomocou AI. 

Instagram, podobne ako Facebook, prináša nové možnosti pre používateľov, ktorí vlastnia okuliare Meta Ray-Bans. Tieto zariadenia umožnia napríklad živé vysielanie, pri ktorom môžu používatelia zdieľať svoj pohľad so sledovateľmi. Zaujímavou funkciou budú aj interaktívne filtre, ktoré umožnia umiestňovať 3D objekty do reálneho priestoru. Aby bol obsah zachytený týmito okuliarmi ľahšie identifikovateľný alebo vyhľadateľný, Instagram plánuje vytvoriť vyhradenú sekciu pre videá a fotografie vytvorené prostredníctvom Meta Ray-Bans.

TikTok: Nákupy v aplikácii a mini programy

TikTok sa v tomto roku premenil na miesto plné reklám a nákupov. V roku 2025 to nebude inak a platforma sa pripravuje na ešte intenzívnejšiu expanziu do oblasti e-commerce. Kľúčovu stratégiou na zvýšenie príjmov sú nákupy priamo v aplikácii. TikTok čerpá inšpiráciu zo svojej čínskej verzie Douyin, ktorá dosiahla mimoriadny úspech vo svojich live-stream nákupoch, kde používatelia naživo predávajú produkty a diváci si ich môžu okamžite kúpiť. Preto plánujú podobný systém zaviesť aj na západnom trhu. 

TikTok sa taktiež snaží stať multifunkčnou platformou, v ktorej používatelia môžu vykonávať rôzne druhy aktivít. Mini programy by mali ponúkať široké možnosti, ako napríklad objednávanie jedla a dopravy, rezervácie a služby či nakupovanie produktov v okolí. Takýto posun predstavuje príležitosť pre tvorcov a značky, ktoré budú môcť využívať platformu nielen na prezentáciu, ale aj na priame predaje. 

Takéto rozširovanie funkcií aplikácií, ako je TikTok, na nákupy, mini programy a iné funkcie, môže vyvolávať obavy o súkromie. Takáto spájanie viacerých služieb do jednej umožňuje jednoduchšie, rozsiahlejšie a podrobnejšie zhromažďovanie osobných údajov, čo môže viesť k zvýšeným rizikám pre súkromie.

LinkedIn: AI nástroje pre kariérne poradenstvo

Umelá inteligencia neobíde ani LinkedIn. Platforma plánuje využívať AI na poskytovanie personalizovaného kariérneho poradenstva, ktoré bude založené na individuálnych údajoch používateľov, ako sú vzdelanie, pracovné skúsenosti zručnosti a kariérne ciele. 

Ako to bude fungovať? Keďže LinkedIn disponuje jednou z najväčších databáz profesionálnych údajov na svete, AI systémy budú schopné všetky údaje analyzovať. Medzi tieto údaje patrí už spomínané vzdelanie, špecializácie, históriu zamestnania, zručnosti, kurzy, dokonca aj trendy na trhu práce. Na základe týchto informácií bude AI schopná vytvoriť odporúčania pre najvhodnejšie kariérne cesty, príležitosti na zlepšenie či pracovné ponuky.

Snapchat: Rozšírená realita a exkluzívne funkcie

V oblasti rozšírenej reality (AR) si Snapchat udržuje pozíciu lídra a v roku 2025 plánuje svoje funkcie naďalej inovovať. Snapchat plánuje svoje najnovšie AR funkcie ponúkať predplatiteľom Snapchat+. Tento model zároveň umožňuje Snapchatu testovať a optimalizovať nové nástroje pred ich širším uvedením na trh. 

Aké novinky teda Snapchat plánuje? Interaktívne AR objekty, pomocou ktorých budú môcť používatelia pridávať digitálne prvky do reálneho prostredia, ako napríklad 3D dekorácie alebo animácie. Ďalej Snapchat plánuje rozšírenie hier, ktoré využívajú AR technológie a AR nákupy, teda možnosť vyskúšať si produkty, ako je oblečenie či kozmetika, pomocu kamery Snapchatu. 

X: Dôraz na videoobsah 

V roku 2025 sa X plánuje zamerať na videoobsah, čo má za cieľ zvýšiť angažovanosť používateľov. Je pravda, že videá už teraz tvoria väčšinu obsahu, no Elon Musk so svojím tímom plánuje v tomto trende len pokračovať. X plánuje aj zavedenie samostatnej karty pre trendy videá, kde budú môcť používatelia nájsť trendy videá rýchlo a jednoducho. 

Ďalšie zlepšenia môžeme očakávať vo funkcii obraz v obraze, vyššie rozlíšenie pre predplatiteľov a očakávať môžeme aj lákanie tvorcov videí na exkluzívne dohody či nové nástroje na speňažovanie obsahu. Týmito krokmi chce X zvýšiť konkurencieschopnosť voči TikToku či YouTube

Pinterest: AI nástroje na skúšanie produktov

Pinterest plánuje v roku 2025 naďalej rozvíjať svoje AI nástroje, ktoré implementoval už tento rok. Pinterest rozvíja najmä virtuálne skúšanie produktov, ktoré by malo byť jednoduchšie a realistickejšie. Čo si diváci môžu takto virtuálne skúšať? Napríklad make-up, nábytok a dekorácie, či oblečenie. Tieto funkcie majú používateľom uľahčiť rozhodovanie pri online nákupoch. 

To, že algoritmus Pinterestu funguje skvele a všetci si nachádzame neskutočne personalizované obrázky a produkty už vieme, no platforma plánuje túto personalizáciu aj naďalej zlepšovať. Táto individualizácia má pomôcť zjednodušiť nákupné rozhodnutia a zlepšiť celkový dojem z platformy. 


Sociálne siete v roku 2025 budú viac ako len platformy na komunikáciu – stanú sa multifunkčnými nástrojmi, ktoré prepájajú technológie, kreatívne zážitky a nové možnosti pre používateľov aj značky. Od rozšírenej reality a umelej inteligencie až po nové formy monetizácie – tieto trendy formujú budúcnosť digitálneho priestoru.

zdroj: SocialMediaToday