11 min

Nový zákon pre influencerov v Česku: Čo prináša, ako sa líši od slovenského a čo musíte splniť?

Online svet sa stal dôležitým priestorom pre marketing, reklamu a podnikanie. Online obsah dnes hrá kľúčovú úlohu v propagácii produktov a služieb, no táto činnosť bola až donedávna len minimálne regulovaná. To sa však mení. Slovensko zaviedlo v roku 2023 nový zákon o mediálnych službách a podobné pravidlá vstúpili do platnosti aj v Českej republike v novembri 2024. Tieto zákony nastavujú jasné hranice, povinnosti a pravidlá, ktoré musia influenceri dodržiavať.

Tak, ako sú reklamy v televízii či rádiu prísne kontrolované a regulované, tak by mali byť reklamy a obsah regulovaný aj na internete. Prečo? Pretože sledovanosť sociálnych sietí a rôznych iných platforiem v posledných rokoch rapídne vzrástla. Reklamy sledujeme najmä od našich obľúbených influencerov a čo je ešte dôležitejšie, obsah na internete sledujú aj deti. 

Tento článok ti poskytne detailné informácie o tom, koho sa zákon týka, aké sú tvoje povinnosti, ako sa registrovať a čo sa stane, ak pravidlá porušíš.

Čo je nový zákon pre influencerov a koho sa týka?

Zákon o službách platforiem pre zdieľanie videonahrávok v Českej republike, takisto ako zákon o mediálnych službách na Slovensku, zavádza povinnosti pre influencerov a tvorcov obsahu. Oba vychádzajú z európskej smernice z roku 2018 o audiovizuálnych mediálnych službách na požiadanie, ktorá má harmonizovať pravidlá naprieč členskými štátmi EÚ.

Tento zákon platí pre každého, kto publikuje videá na platformách s cieľom generovať zisk, napríklad prostredníctvom reklám, sponzoringom či spoluprác. Ďalej sa týka každého, kto poskytuje audiovizuálne mediálne služby na požiadanie, alebo prevádzkuje platformy na zdieľanie videí, ktoré sú primárne hospodárskej povahy a ich cieľom je zabávať, vzdelávať alebo informovať verejnosť.

Koho sa to NEtýka? Používateľov, ktorí zdieľajú videá na nekomerčné účely (napr. pre rodinu alebo priateľov) a osoby, ktorých obsah nevedie k priamemu alebo nepriamemu zisku.

Pojmy, ktoré potrebuješ vedieť  

Audiovizuálna mediálna služba na požiadanie -  obsah, ktorý si diváci môžu pozrieť kedykoľvek chcú. Táto služba je primárne hospodárskej povahy, je určená pre širokú verejnosť a jej cieľom je informovať, zabávať alebo vzdelávať.

Platforma na zdieľanie videí - služba umožňujúca používateľom nahrávať, zdieľať a sledovať obsah. Patria sem napríklad YouTube, TikTok, Twitch alebo Facebook Watch. Platformy musia mať hospodársky cieľ (teda generovať zisk). 

Dôležité! 

Tento zákon sa ťa týka, ak tvoje videá naprieč sociálnymi sieťami tvoríš s cieľom generovať zisk, čiže predávaš nejaký produkt/službu, monetizuješ svoj obsah, alebo máš pravidelné spolupráce a zarábaš z tejto činnosti. Netýka sa to zdieľania videí pre svojich priateľov, rodinu, zábavu a hobby. 

Tieto zákony stanovujú pravidlá pre platformy ako YouTube, TikTok, Facebook Watch, Instagram a podobne, pokiaľ nimi poskytovaná služba spĺňa definičné kritériá audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, ale aj pre samotných tvorcov. Ich hlavné ciele sú:

Ochrana spotrebiteľov a detí - Obsah nesmie obsahovať prvky, ktoré by mohli ohroziť fyzický, psychický alebo mravný vývoj detí.

Transparentnosť reklamy - Každá reklama, platená spolupráca, barterová výmena alebo iná forma komerčného obsahu musí byť jasne označená. Diváci musia vedieť, že ide o platenú propagáciu, napríklad použitím označení ako „Reklama“, „Sponzorovaný obsah“ alebo „Platená spolupráca“.

Prečo je táto regulácia dôležitá?

Predstav si situáciu, že sleduješ influencera, ktorý odporúča produkt, no neoznačí, že ide o platenú spoluprácu. Môže sa stať, že si produkt kúpiš, pretože veríš jeho recenzii, a až neskôr zistíš, že za túto propagáciu dostal zaplatené. Takéto situácie zákon eliminuje tým, že tvorcov núti označovať reklamy

„Cílem tohoto právního předpisu je nastavit minimální regulační rámec pro všechny typy audiovizuálních mediálních služeb, které v rámci Evropské unie soutěží o publikum z široké veřejnosti. Směrnice zejména nastavuje standardy ochrany dětských uživatelů před rizikovými obsahy, stanovuje pravidla závazná pro šíření obchodních sdělení, aby byla hájena práva spotřebitelů, a zakotvuje povinnosti směřující k ochraně práv jednotlivců i skupin osob,“ uviedla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. 

Celú tlačovú správu Rady si môžeš prečítať TU.  

Cieľom je zabezpečiť, aby spotrebitelia vedeli rozlíšiť reklamu od osobného odporúčania, aby bolo jasné, kto stojí za obsahom a aké sú jeho úmysly a aby bol online priestor dôveryhodnejší.

Ako sa registrovať? 

V Česku sa tvorcovia registrujú u Rady pro rozhlasové a televizní vysílaní vyplnením tohto registračného formuláru. Podmienkou je, aby tvorca pôsobil ako podnikateľský subjekt v Českej republike. Tento proces je zadarmo, a po registrácii tvorca obdrží osvedčenie o zápise do zoznamu poskytovateľov audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie. 

Ak si nie si istý, či aj tvoj obsah, ktorý tvoríš, je audiovizuálna mediálna služba na požiadanie a vzťahuje sa na teba táto povinnosť, RRTV vyzvala tvorcov, aby sa na ňu neváhali obrátiť a požiadať o konzultáciu. 

Na Slovensku musia influenceri a tvorcovia obsahu zaregistrovať svoju činnosť u Rady pre mediálne služby, ktorá kontroluje dodržiavanie pravidiel. 

1. Fyzické osoby, ktoré používajú len platformy na zdieľanie videí (YouTube, TikTok atď.) - stačí nahlásiť činnosť bezplatne.

2. Fyzické osoby, ktoré majú vlastnú webovú stránku alebo aplikáciu - táto autorizácia je spoplatnená a to 260 € pri podaní žiadosti osobne alebo poštou, alebo 190 €, ak žiadosť podáš elektronicky prostredníctvom portálu Slovensko.sk.

3. Právnické osoby – poplatky sú rovnaké, ako pri fyzických osobách s vlastnou webovou stránkou či aplikáciou. 

Čo musíš ako influencer splniť?

Ako influencer, máš niekoľko dôležitých povinností, ktoré musíš dodržiavať. Ak propaguješ produkt alebo službu za finančnú odmenu či inú odmenu, je tvojou povinnosťou to jasne označiť, aby diváci vedeli, že ide o komerčný obsah. 

Ďalej je potrebné poskytnúť údaje na identifikáciu, ak tvoja činnosť generuje zisk. To znamená, že musíš uviesť svoje meno alebo názov firmy, aby bola tvoja činnosť dohľadateľná a zodpovedná.

Napokon, je dôležité dodržiavať pravidlá transparentnosti. Reklamný obsah nesmiete skrývať ani zavádzať spotrebiteľov. Tvoje publikum má právo vedieť, kedy ide o propagáciu, a tieto pravidlá pomáhajú vytvárať férovejšie a dôveryhodnejšie online prostredie.

Čo nesmieš propagovať? 

V prvom rade, ako sme už spomínali, zakázaná je skrytá reklama, pri ktorej nie je jasné, že ide o reklamu. Ďalej je zakázaná podprahová reklama, ktorá na divákov pôsobí podvedome, bez ich vedomia. 

Zákonom zakázaný je aj obsah, ktorý podporuje diskrimináciu, nabáda na konanie, ktoré poškodzuje a ohrozuje zdravie a životné prostredie. Zakázaná je aj propagácia cigariet, tabakových výrobkov, el. cigariet atď., zbraní a liekov na predpis. Propagácia alkoholu zakázaná nie je, no nesmie byť zameraná na deti a nesmie nabádať na pravidelné užívanie. 

Aké sankcie hrozia za porušenie pravidiel?

Porušenie pravidiel môže mať dôsledky a to pokuty, ktoré sa na Slovensku môžu pohybovať od niekoľkých stoviek po tisíce eur. V Česku môže RRTV uložiť pokutu až do výšky milión českých korún.Ďalší spôsob sankcie môže byť obmedzenie alebo zákaz činnosti úradmi. Posledná a taká „morálna sankcia“ je poškodenie reputácie a strata dôvery divákov, čo môže taktiež ovplyvniť tvoje podnikanie.  

Čo si o tom myslíme my? 

Snahu o reguláciu, najmä v oblastiach ako sú boj proti dezinformáciam a jasné označovanie reklám plne akceptujeme a sme za. No aktuálna podoba zákona by mala byť spracovaná detailnejšie, a mala by zohľadňovať špecifiká rôznych typov tvorcov obsahu. Nemali by sa vzťahovať rovnaké pravidlá na veľké mediálne domy či platformy a na menších tvorcov obsahu. Rozsah zákona, ktorý zahŕňa každého, kto "informuje, vzdeláva či zabáva," je z nášho pohľadu príliš široký a môže viesť k nejasnostiam, ako napríklad otázka, či už len jednoduché odporúčanie znamená povinnosť registrácie.

Zároveň upozorňujeme na praktické problémy s uplatňovaním takejto legislatívy. Pri súčasnom množstve influencerov a YouTuberov považujeme za otázne, ako sa bude kontrola dodržiavania pravidiel reálne vykonávať. Aktuálna verzia zákona pôsobí ako skopírovaná verzia slovenskej legislatívy, ktorá takisto obsahuje viaceré nejasnosti a nie je zrozumiteľne špecifikovaná.  

Informácie uvedené v tomto článku sme sa snažili overiť priamo u RRTV. Z dôvodu zachovania nestrannosti a nezasahovania do obsahu však RRTV nemohla poskytnúť komentár.