7 min

Vydávajú sa za tvoju rodinu: Nový trik podvodníkov na WhatsAppe

Predstav si, že ti príde na WhatsApp správa z neznámeho čísla od tvojho “blízkeho” a je v nej napísané, že toto je jeho nové číslo. Začína to nevinne však? Veď ľudia si bežne menia čísla, stratia telefóny či prechádzajú od jedného operátora k druhému. O chvíľu ti príde nová správa s tým, že tvoj blízky potrebuje súrne peniaze. Ty mu ich pošleš, no keď sa po čase s tvojím blízkym rozprávaš, zisťuješ, že o ničom nevie. Áno, stal si sa obeťou podvodu. 

Ide o aktuálne jeden z najčastejších online podvodov, ktoré kolujú po Slovensku a môže sa nazývať aj ,,fake family” scam. Podvodníci sa zameriavajú na našu dôveru, emócie a rodinné väzby. Poďme sa pozrieť na to, ako tento podvod funguje a ako nenaletieť. 

Čo je ,,fake family” podvod? 

Je to sofistikovaný online podvod, ktorý sa šíri cez komunikačné aplikácie ako WhatsApp. Podvod je jednoduchý, no účinný - podvodník sa vydáva za blízkeho človeka, najčastejšie za dieťa alebo súrodenca a žiada okamžitú finančnú pomoc. 

Na rozdiel od klasických podvodných správ, sa tieto správy NEvyznačujú podozrivou gramatikou alebo podozrivými odkazmi. To, že na neznáme odkazy v žiadnom prípade nemáš klikať, už dúfam vieš. Správy sú napísané veľmi dôveryhodne a presvedčivo, pretože podvodníci využívajú znalosť jazyka, emócií a medziľudských vzťahov. Podvodníci sa často inšpirujú aj informáciami, ktoré nájdu verejne na sociálnych sieťach, ako mená detí, fotky či aktuálne rodinné udalosti. 

Často ide o jednu-dve krátke správy, ktoré vyvolajú dojem naliehavosti. Práve tá je kľúčová – človek má málo času rozmýšľať a reaguje impulzívne. Navyše, keďže správy prichádzajú od údajného člena rodiny, málokto si ich pravosť overuje.

Prečo tento podvod funguje?

Zradnosť tohto podvodu spočíva v tom, že mieri na psychológiu, nie na technické zručnosti človeka. Správy sú krátke, účinné a používajú výrazy ako „mami“, „prosím ťa“, „som v probléme“. či „potrebujem to hneď“. Týmto spôsobom vytvárajú dojem, že ide o súrnu situáciu. 

Keďže sa podvodník vydáva za blízkeho, človek sa ľahko dostane do panického stavu, pretože chce prirodzene svojmu blízkemu pomôcť. Veľkú rolu v týchto podvodoch zohráva aj AI, ktorá dokáže na základe verejne dostupných informácií napodobniť štýl vyjadrovania a pripraviť tak vysoko personalizované správy. 

Zároveň mnoho ľudí radšej zariskuje to, že naletia na nejaký podvod, ako to, že nepomôžu svojmu dieťaťu, súrodencovi či kamarátovi. Podvodníci hrajú na neistotu a vyvíjajú tlak na čas, napr. ,,musím to zaplatiť do hodiny”

Ako sa chrániť? 

Podvodné taktiky sa stále zdokonaľujú a kým prídeme na to, ako predísť jednej, objaví sa nová a dôveryhodnejšia. Tu je pár tipov, ako sa chrániť pred podvodnými správami:

1. Over si číslo - ak ti niekto napíše z neznámeho čísla a tvrdí, že je tvoj blízky, zavolaj na dané číslo alebo mu napíš, aby ti zavolal. Ak je to naozaj tvoj blízky, zavolá ti a ak je to podvodník, tak ti nezavolá ani hovor nepríjme. Trvaj na tom, aby ti identitu potvrdil aj hlasom. 

2. Požiadaj o hlasovku či videohovor - tento krok je podobný tomu predchádzajúcemu. Požiadaj osobu, ktorá sa vydáva za tvojho blízkeho o hlasovú správu či videohovor. Je veľmi pravdepodobné, že sa tomu podvodník vyhne. 

3. Nepanikár a daj si na čas - keďže podvodníci pracujú s časovým tlakom, je dobré, ak sa nachvíľu zastavíš a zamyslíš. Opýtaj sa sám seba, či by ti daná osoba písala cez danú sociálnu sieť, či by komunikovala takýmto štýlom, či by ti radšej nezavolala, či by…a tak ďalej. 

4. Rob osvetu - mnoho starších ľudí nemá skúsenosti s digitálnymi podvodmi a nie sú tak zruční s technológiami. Zároveň sú náchylnejší reagovať emotívnejšie a impulzívnejšie. Vysvetli im, ako podvody fungujú (môžeš im preposlať tento článok, žmurk) a ako si situáciu overiť. 

Podvody cez SMS a falošní kuriéri

WhatsApp nie je jediná platforma, na ktorej sa podvodníci snažia vylákať peniaze. Veľmi rozšíreným typom podvodov sú aj falošné SMS správy od údajného kuriéra či pošty. Je to taktiež jednoduchý no účinný mechanizmus. Príde ti SMS správa, ktorá sa tvári, že je od Slovenskej pošty, DPD, Packety či DHL a v nej je napísané, že máš balík, ktorý nebolo možné doručiť. Taktiež sa píše, že na doručenie balíka je potrebné aktualizovať údaje, adresu alebo doplatiť pár eur. Súčasťou správy je aj odkaz na falošnú stránku, na ktorý v žiadnom prípade NEKLIKAJ

Možno si si všimol, že podvodné SMS správy sa ti niekedy zobrazia v tej istej konverzácii ako predošlé reálne správy od kuriéra. Nie je to preto, že by útočník hackol tvoj telefón – ide o trik, pri ktorom podvodník falšuje meno odosielateľa (napr. „DHL“ alebo „Pošta“) tak, aby správa pôsobila dôveryhodne. Mobilné telefóny potom automaticky zaradia správu do existujúceho vlákna. Práve preto si treba všímať najmä podozrivé odkazy a radšej si stav zásielky overiť priamo cez oficiálnu stránku kuriérskej služby.

Digitálny svet nám na jednej strane uľahčuje život a komunikáciu s blízkymi, ktorí sú ďaleko. Na druhej strane, podvodov a hoaxov je stále viac a viac a pôsobia dôveryhodnejšie. Stačí jedno neoverené kliknutie a môžeš prísť o stovky až tisícky eur, ktoré skončia v rukách niekoho, koho si v živote nestretol. Preto je dôležité byť opatrný, všetko si overovať a vzdelávať našich rodičov a starých rodičov.