10 min

Selassie a Ipčko opäť spojili sily, aby šírili osvetu o mentálnom zdraví

Žijeme v dobe, ktorá nás núti porovnávať sa, kde každý deň vidíme geniálne deti, prelomové objavy či vynálezy a my si potom hovoríme, čím môžeme prispieť my. Máme vôbec čím? Sme pre tento svet dôležití? Takéto myšlienky ťažia mnoho mladých ľudí, a aj preto vzniklo Ipčko, inovatívna linka dôvery pre mladých. Povedomie o mentálnom zdraví sa rozhodol šíriť aj Selassie, ktorý s Ipčkom dlhodobo spolupracuje. Okrem rôznych kampaní vytvorili veľmi príjemný stream, kde z pohodlia gauča a popri hraní Crasha predstavili Ipčko a rozprávali sa na tému mentálneho zdravia u mladých ľudí. My sme tento live stream videli a prinášame vám odpovede na dôležité otázky, ktoré padli počas streamu spolu s krátkym rozhovorom so Slážom.

Otázky z livestreamu zodpovedané Marekom a Zuzkou z Ipčka:

Čo je Ipčko?

Ipčko je organizácia, kde pracuje 127 psychológov a psychologičiek, a ktorá sa snaží pomáhať mladým ľuďom v situáciách, keď sa cítia byť osamelí, nahnevaní alebo sklamaní. Jednoducho keď ich niečo trápi, môžu prísť cez chat, e-mail, video alebo telefón a anonymne sa s spojiť s odborníkmi, ktorí sú tu pre nich nonstop 24/7. Je to akoby moderná a inovatívna linka dôvery, kde každý deň prichádzajú stovky mladých ľudí.

Čo je Machovisko?

Machovisko je kaviareň vytvorená Ipčkom, kde si môžu prísť mladí ľudia zahrať kalčeto, playko alebo si dať kofolu a porozprávať sa s odborníkmi, keď ich niečo trápi. V Machovisku nestretneš barmana alebo čašníka, tam ti načapuje kofolu psychológ, pretože všetok personál sú psychológovia, ktorí sú pripravení venovať sa návštevníkom. Okrem toho, že si môžu mladí ľudia v Machovisku zahrať hry, je pre tých z nich, ktorí sa potrebujú porozprávať súkromne s odborníkom pripravená miestnosť s názvom Kčko. Kčko sa okrem Bratislavy nachádza aj v Nitre a Banskej Bystrici.

…

Kto môže kontaktovať Ipčko? Existuje nejaké vekové ohraničenie?

Internetovú linku dôvery môže kontaktovať ktokoľvek a kedykoľvek. V Ipčku neexistuje žiadne vekové ohraničenie a či už máš 12 alebo 70 rokov, psychológovia sú tu nonstop pre teba. 

Ako rozoznať či niekto potrebuje pomoc alebo si žiada pozornosť?

Ak aj človek nehovorí úplnú pravdu, vždy má dôvod, prečo konkrétnu tému otvára. Nikdy to nie len tak. A postupne keď človek, ktorý kontaktuje Ipčko zažije, že ho odborníci na linke dokážu akceptovať aj vtedy, keď si vymýšľa, potom príde aj s témou, ktorá ho skutočne ťaží.

…

Prečo má dnes tak veľa mladých ľudí psychické problémy?

Je to veľmi zložité, no zjednodušene vplýva na to obrovský tlak na výkon. Pred pár rokmi mladí ľudia hovorili, že sa nejdú za dospelými alebo kamošmi porozprávať o tom, že im je ťažko, pretože očakávali trest a časom sa tento dôvod zmenil. Posledných cca 5 rokov nám mladí ľudia hovoria, že o svojich ťažkostiach nehovoria, pretože svojich blízkych nechcú sklamať. Musia akoby vždy nosiť svoje masky a tváriť sa, že sú dokonalí a stať sa veľmi úspešnými.

Rozhovor so Selassiem:

Ahoj Matej, s Ipčkom spolupracuješ pravidelne na tvorbe obsahu. Čo ti toto partnerstvo prinieslo a prečo je pre teba dôležité?

„Veľmi mi to otvorilo oči, čo sa týka psychických problémov u mladých ľudí, pretože som vôbec netušil, že ide o tak veľký problém a pandémia to celé ešte zhoršila. Oveľa viac vnímam to, čo sa deje medzi mladými ľuďmi, aké majú problémy a snažím sa im pomôcť aspoň takýmto štýlom, že o tom robím osvetu, ukazujem im, že pomoc existuje a nie sú v tom sami.„

…

Počas streamu ste sa s Marekom bavili aj o tom, že mladí ľudia pociťujú veľký tlak na výkon. Máš aj ty tento pocit? Máš pocit, že musíš byť v živote veľmi úspešný? 

„Ja osobne tlak na výkon pociťujem tiež, niekedy viac a niekedy menej. Z môjho pohľadu je ten tlak tvorený tým, že sa na mňa spolieha veľmi veľa ľudí, ktorí ma sledujú a očakávajú odo mňa, že ich budem baviť. Som v takej pozícii, že chcem tých ľudí baviť, mal by som tých ľudí baviť a u mňa ten tlak spôsobuje to, že sa bojím, že ich baviť nebudem. A to je môj problém, to je myšlienka, nad ktorou často premýšľam. Či tie videá alebo všeobecne veci, ktoré tvorím sú dostatočne dobré na to, aby ich pobavili a aby ich dostali von z každodenného trápenia.“

„Ale určite tu je aj nátlak na to byť úspešný. Sám sa pohybujem v skupine ľudí, ktorí sú vzhľadom na svoj vek veľmi úspešní a ja osobne by som si to, čo som doteraz dosiahol chcel udržať a pracovať na tom ďalej. Čiže nátlak tu určite je, ale je dôležité neuletieť si a nehnať sa za tým, že teraz musím byť vo všetkom najlepší na svete, ale radšej sa zamerať na veci, ktoré mi idú a zlepšovať sa v nich.„

…

Máš momenty kedy sa cítiš byť ohromený množstvom povinností? Čo ti vtedy pomáha držať sa pevne na zemi? 

„Cítim sa tak každý jeden deň. Pomáha mi upratať si hlavu, myslieť na tie naozaj dôležité veci, nastaviť si priority a mať režim. Častokrát robím veci hala-bala a potom sa prebudím a začnem ich robiť postupne tak, ako sa majú robiť. Ja totiž nemám klasickú prácu, kde si môžem zobrať voľno alebo jednoducho zmeniť zamestnanie, pretože ak prestanem pracovať, môžem prísť o to, čo som vybudoval a to je miesto, kde vznikajú všetky myšlienky, ktoré ma stresujú.“ 

Robíš sám niečo pre svoju psychickú pohodu? Medituješ alebo chodíš do prírody? Ktoré sú tvoje aktivity, vďaka ktorým vypneš hlavu? 

„Kedysi sme s Luckou cvičili každý deň jogu, a to bolo veľmi príjemné. Častokrát si zapálim v štúdiu vonnú tyčinku, tá mi pomáha trochu relaxovať a chodím na bajk. Naučili sme sa napríklad aj potápať, milujem činnosti, ktoré sú pre mňa zároveň psychohygiena a milujem činnosti, pri ktorých sa musím sústrediť len na tú danú činnosť. Super je aj prechádzka alebo len káva pri Dunaji, dosť mi pomáhajú také maličkosti, kedy si užívam daný moment, pretože teraz som tu a neriešim nič vo svojej hlave.„

…

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí prežívajú ťažké chvíle, ale boja sa niekomu zdôveriť?

„Najdôležitejšia a najčastejšia vec, ktorú hovorím vždy ľuďom, ktorí sa nachádzajú v ťažkej situácii je nech nepíšu mne, ale na miesta, ktoré sú na to určené. A keď mi aj nejakí ľudia napíšu, vždy ich odkážem na Ipčko. Pretože tam sa nachádzajú skúsení ľudia, ktorí dokážu človeku naozaj pomôcť. Je dôležité neostať s tým problémom sám. A ak sa niekto bojí zdôveriť rodičom, či kamarátom je tu Ipčko, miesto kde sa nemusíte báť zdôveriť. Je to anonymné, je to zadarmo, sú tam vyškolení psychológovia, ktorí sa ľuďom venujú a vždy vedia poradiť. Nie je na tom nič trápne a nie je to žiadna hanba napísať odborníkovi ak si niekto nevie rady.“ 

„Každý z nás má svoje problémy a najhoršie, to hovorím z vlastnej skúsenosti, je tie problémy riešiť len vo vlastnej hlave, to spôsobí len ďalšie ťažkosti. Nebojte sa, neostaňte sami a spolu to zvládneme. Držte sa.“ 

…

V prípade ak sa nachádzate v situácii, kedy ste osamelí, nahnevaní, sklamaní alebo je vám jednoducho ťažko, kontaktuje Ipčko, internetovú poradňu pre mladých ľudí.