14 min

Michaela Dhiman: Budovanie kariéry v influencer marketingu a úspech podcastu Sexuálna výchova

zdieľať cez

Michaela Dhiman je jednou z najvýraznejších slovenských influenceriek a podnikateliek, známa svojím prístupom k tabuizovaným témam ako sexualita a vzdelávanie. V našom rozhovore sa s nami podelila o to, ako začala s influencer marketingom, prečo je dôležité hovoriť otvorene o vzťahoch a duševnom zdraví, a aké výzvy prináša jej podcast „Sexuálna výchova“. Miška nám  prezradila aj zákulisie budovania autentickej komunity a jej plány na expanziu do zahraničia.

Ahoj Miška, ako sa máš?
Rýchlo, ale perfektne. 

Kto je Miška? Keby sa máš predstaviť niekomu, kto ťa nepozná, čo mu o sebe povieš?
Som mladá, úspešná, ambiciózna žena, haha. Som podnikateľka a zároveň influencerka, som v podcaste Sexuálna výchova a rada rozprávam o témach, ktoré sú tabu, či už v osobnom živote alebo v podcaste. 

Čo boli tvoje prvé kroky vo svete sociálnych sietí alebo v médiách?
Asi tak vážnejšie to začalo na vysokej škole. Ja som pracovala pre Bubbleology a čo sa týka médií, tak už počas vysokej školy som bola v univerzitnom rádiu, v univerzitnej telke a potom som robila takú moderátorku aj pre Bubbleology na ich YouTube kanál. Tam som zistila, že ma možno viac baví ten marketing ako médiá. Potom, keď prišiel na Slovensko Snapchat, tak som založila Snapchat pre Bubbleology a spravovala som ho a vymýšľala som nejaké marketingové aktivity. V škole som tiež prestúpila z masmediálky na marketing a tam som začala chodiť na nejaké stáže v rôznych agentúrach na rôznych pozíciach.

Kedy tvoje “Instagramovanie” prešlo do influencerstva? Pamätáš si aj na svoju prvú spoluprácu?
Podľa mňa keď som dosiahla 10 TIS. tak som si to už mohla povedať. Určite to bolo až po začatí Sexuálnej výchovy. Moja prvá spolupráca boli paštéky Tatrakon a dostala som 50€. Bolo to dávno, mala som veľmi málo followerov, podľa mňa nejakých 2000. 

Ako si sa s toľkými followermi dostala k spolupráci?
Podľa mňa to bolo aj tým, že som bola taká aktívna na Instagrame, a že som sa venovala tým sociálnych sieťam. Ja som mala aj taký profil Michellegraphy social a robila som strašne veľa takých prednášok, kde som vzdelávala o sociálnych sieťach. 

Podľa čoho si vyberáš spolupráce? Aké máš kritériá?
Podľa toho, kedy dajú deadline, keď to stíham, haha. Ale musí to byť značka, ktorú používam alebo si viem predstaviť, že by som používala. Neberiem niečo, čo nepoužívam. Teraz ma napríklad oslovil diár, ale ja používam niekoľko rokov iný diár, tak to nechcem úplne promovať. Takže len tie veci, ktoré aktívne používam, tak tie promujem.

Je niečo, čo by si určite nepromovala?
Ťažko povedať, ale určite by som nešla promovať politickú stranu, ktorú by som nevolila. Nemám problém s politikou ako promo, ale musí to byť niekto, koho aj volím. A asi niečo také, čo by mi nedávalo zmysel, že by to nebolo uveriteľné a nebolo by to v súlade s mojími hodnotami.  

Myslíš, že si už prekročila tú hranicu zdieľania svojho osobného života? Ak áno, spravila by si to inak?
Po každom jednom rozhovore som si to povedala. Predtým som to mala aj po každom jednom podcaste, každej jednej epizóde a teraz to mám takmer po každom rozhovore, že si poviem, že Ježiš Mária toto som zase prezradila. Neviem, kde je tá hranica, posúvam ju aj ja sama sebe. Nemám tú hranicu nejak nastavenú, ale zatiaľ to malo vždy dobré ohlasy. Vždy keď si poviem, že toto bolo too much alebo sa za niečo hanbím, tak mi vždy napíše veľmi veľa ľudí, že konečne o tom niekto hovorí. 

Čo ťa najviac prekvapilo na práci influencerky?
Asi stále tí klienti, ktorí proste neskoro zadávajú veci, nedávajú kompletné briefy, nevedia čo chcú, takže asi ten prístup klientov. Ale nepovedala by som, že ma to prekvapilo, pretože tým, že som robila predtým v agentúrach a tým, že na Sexuálnej výchove tých klientov riešime dlhšie tak ma to neprekvapuje, skôr ma prekvapuje to, že sa to ešte stále deje.

Čo s tebou robia hejt komentáre? Ovplyvňuje ťa to?
Väčšinou nie. Stane sa, že mám zlý deň a niečo zatne do živého, ale väčšinou nie. Tým, že som v médiách už veľmi dlho a už pred ôsmimi rokmi som bola v Nákupných maniačkach, kde som mala milión hejtu na seba, takže aj to ma vycvičilo. Aj na vysokej škole som bola veľakrát v našich novinách, v rádiu, nejaké rozhovory som tam mala a tak. Vycvičilo ma aj to, že som robila v Refresheri ako community manager, kde som mala na starosti práve mazanie komentárov a reguláciu toho. Stane sa, že ma to prekvapí, že si poviem ,,vážne na takúto vec hejtujete". Skôr sa ma dotknú nejaké negatívne recenzie pre klientov, ktorým som spravovala sociálne siete, ako na mňa osobne. Ale ja mám od začiatku veľmi peknú komunitu a keď aj nejaký hejt mám, tak väčšinou sa tá moja komunita za mňa postaví a odpisuje tým hejterom viac ako ja a to ma vždy poteší. 

Ovplyvnilo tvoje manželstvo tvoju kariéru? Stalo sa, že ti kvôli kultúrnych rozdielom nechceli dať spoluprácu?
Podľa mňa práveže chcú, pretože videá, ktoré robím s mojím manželom sú veľmi vtipné, s tou jeho lámavou slovenčinou je to vždy super a majú aj najlepšie výsledky na mojom profile. Tým, že sme pár, tak sa už stalo, že som mala spoluprácu len kvôli tomu, že to bola nejaká párová spolupráca. Takže chcú, resp. tí , ktorí by nás odmietli, tak nám ani nenapíšu, čiže sa to ani nedozvieme. 

Nedávno ste s podcastom Sexuálna výchova získali 2 sponzorov v show Jama Levova, koho bol nápad prihlásiť sa do tejto show?
My sme dostali ako keby pozvanie, lebo nás tam odporučila kamoška a my že jasné, do telky určite ideme. Ale my sme tam boli na konkurze už minulý rok a aj by sme sa tam dostali, prešli by sme konkurzom, len to bolo také obdobie krátko po tom, ako odišla Vala a ešte sme nemali úplne poriešené účtovníctvo a boli sme takí hrr. Vedeli sme, že keď do toho pôjdeme, tak to chceme spraviť poriadne. Tú aplikáciu sme pripravovali niekoľko mesiacov a potrebovali sme sa na to viac prichystať, takže sme to vtedy odmietli. Ja som tam namiesto nás dohodila Puneeta, môjho manžela a on vtedy získal investíciu. A teraz neviem či my sme sa im ozvali, alebo oni sa ozvali, každopádne sme vedeli, že o rok to skúsime znova.

Čo to pre podcast Sexuálna výchova znamená? Zmení sa niečo?
Veľa roboty, haha. Veľa účtovníctva a veľa papierovačiek. My sa zatiaľ stretávame s investormi, riešime do čoho sa pôjde, koľko to bude stáť, riešime naše nápady, ako rýchlo to bude, koľko na to potrebujeme peňazí, riešime detaily zmluvy a všetko účtovníctvo, pretože my ho musíme celé odovzdať, od začiatku firmy. Oni si to musia celé prejsť, to sa volá Due Diligence, musia to prejsť celé z právneho hľadiska, či nemáme nejaké úvery, či je všetko v poriadku aj s bývalými ľuďmi a tak. Takže to všetko účtovne aj právne upratujeme a riešime detaily zmluvy a keď ju podpíšeme, tak nám prídu peniaze a začíname robiť na všetkých veciach, na ktorých sa dohodneme. 

Sú tam aj nejaké negatíva, že vám napríklad povedia na niečo nie?
Závisí od toho, že na akom presnom % sa dohodneme, aký presný podiel budú mať, ale budeme sa snažiť, aby to tak nebolo. Samozrejme, to ovplyvňovanie tam je, ale skôr ako tlak na výkon. Určite tam bude ovplyvňovanie aj nejakých väčších rozhodnutí, ale to ja momentálne ešte neviem posúdiť. Zatiaľ tam vidíme len pozitíva, pretože to know how a tie jednotlivé stretnutia sú extrémne inšpirujúce a posúvajú nás ďalej. 

Čo znamená podcast Sexuálna výchova pre teba osobne?
Pre mňa osobne to je úplne poslanie, je to niečo, v čom som sa našla, čo ma baví, je to súčasť môjho života a nie je to pre mňa len moja práca, ale je to niečo čo ma naozaj napĺňa. Dáva to zmysel môjmu životu, pretože vidím reálne výsledky a spoločenský dopad, ktorý ten podcast má a strašne sa teším, že to má zároveň aj biznisový presah, ale zároveň to aj pomáha množstvu ľuďom.

Prečo je podľa teba dôležité otvárať tabu témy? Plynie to podľa teba aj z tvojej konzervatívnej výchovy?
Ja si osobne myslím, ale to je len môj tip, že to takto mám práve preto, že som z takejto konzervatívnej rodiny. Nikdy sme sa o takýchto veciach nerozprávali, tak mi to možno chýbalo a preto o tom teraz hovorím. Do istej miery to môže byť tak trochu aj rebélia voči uzatvorenosti a neautentickosti mojich rodičov. Je to veľmi dôležité sa o tom rozprávať, pretože to je prirodzenou súčasťou nášho života a keď sa o tom nerozprávame, nie len o sexe, ale aj o vzťahových témach, vzťahových problémoch a zdravotných problémoch, tak je s tým spojená veľká hanba a ľudia si myslia, že sú jediný a boja sa požiadať o pomoc. Aj včera mi v rozhovore povedala baba, že jej kamoška vďaka nám išla k doktorovi, pretože mala zápaly močových ciest a pre toto to robíme, aby sa ľudia necítili sami a dostali odpovede na svoje otázky. 

Chcela si so Sexuálnou výchovou niekedy úplne skončiť?
Nikdy. Naozaj. Aj keď mi Vala povedala, že končí v podcaste, tak mi ani na sekundu nepreblesklo hlavou, že by som skončila aj ja. Ak by sa ku mne Denis nepridal, buď by som to robila sama alebo by som našla nejakého iného moderátora, ale určite by som s tým neprestala. Je to niekedy ťažké, či už mentálne alebo finančne, ale nikdy som nerozmýšľala nad tým, že by som s tým prestala. 

Oddeľuješ nejak Mišku a Mišku zo Sexuálnej výchovy?
Nie, Je to veľmi veľmi úzko prepojené.Tá Sexuálna výchova je naozaj nie len moja práca, ale ja tým žijem, ja nonstop na to myslím, niečo s tým riešim, takže neoddeľujem to.

Čo robí Miška, keď nie je influencerka alebo nerobí Sexuálnu výchovu?
Mám veľmi málo hobby, takmer žiadne. Moje hobby je moja práca a uvedomujem si, že to nie je úplne správne. Začala som cvičiť, takže občas nejaká jóga, fitko, Netflix…ale najviac času ak nepracujem, trávim s mojím manželom.

S manželom máte aké spoločné aktivity?
Chodíme spolu do fitka. Tým, že robíme spolu aj tieto spolupráce tak nahrávame, zároveň máme veľmi úzko prepojené aj biznisy, že ja som člen dozornej rady v jeho biznise a pomáham mu. Puneet zas pomáha mne so Sexuálnou výchovou, že nám hráva ako DJ na eventoch alebo je v nejakých videách a tak. Spája nás spoločná ambicióznosť a cieľavedomosť, preto sa aj veľmi radi rozprávame o našich biznisoch a nápadoch, kam to chceme posúvať a to je taká bonding aktivita pre nás. A Netflix, klasika. 

Čo plánuješ do budúcnosti? Aj čo sa týka Sexuálnej výchovy aj osobne.
Čo sa týka Sexuálnej výchovy, tak plánujeme všetko doklepnúť s investormi a potom plánujeme začať robiť obsah v angličtine a expandovať do zahraničia. A samozrejme doklepnúť tú appku, ktorú sme prezentovali v Jame Levovej. Čo sa týka mňa osobne, tak by som sa chcela trochu viacej profilovať ako biznismanka, viac sa v tom vzdelávať, absolvovať možno viac nejakých workshopov, sebarozvoja, mentoringy a tak. Hlavne ten sebarozvoj, mám teraz aj coucha a s ním plánujem tráviť veľa času a dosahovať svoje osobné ciele. Chcela by som aj viac zaradiť šport do života, aby bol mojou prirodzenou súčasťou a viac cestovať a ísť do Indie s manželom.

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *