11 min

10 tipov, čo robiť a čomu sa vyhnúť pri tvorbe YouTube videí

zdieľať cez

Vďaka dlhoročnej práci s YouTube tvorcami sme videli už veľa dobrých, ale aj veľmi veľa zlých videí. Všimli sme si, že niektoré chyby sa opakujú či už pri začínajúcich, alebo pri skúsených tvorcoch a rozhodli sme sa spísať vám základných 10 tipov, čo robiť a čomu sa vyhnúť pri tvorbe videí na YouTube. 

1. ČO NEROBIŤ – UMELÉ PREDLŽOVANIE VIDEA 

Aj pri videách platí pravidlo menej je niekedy viac. Na YouTube je veľmi dôležité zaujať a udržať si diváka, čo dokážete vďaka zaujímavému a dynamickému videu. Môžete natočiť video o tom, ako trénujete a zápasíte s Atillom Véghom, no ak bude mať video 2 hodiny, je veľmi pravdepodobné, že ho len veľmi málo ľudí dopozerá dokonca. Takto iba premrháte potenciál skvelého videa. Stretli sme sa aj s prípadom, kedy sa tvorcovia snažili dosiahnuť dĺžku videa 10:01 dnes 8:01, aby sa mohlo vo videu zobraziť viac reklám a tým pádom získali vyšší zárobok. No ak je video, ktoré má 11 minút nudné, diváci po pár minútach odídu.

Vyhnite sa obsiahlemu rozprávaniu, vynechajte “vatu”, osekajte video o nudné zábery a tvorte radšej kratšie dynamické videá. A jednoznačne sa vyhnite vkladaniu tzv. “black screenu” čiže čiernej obrazovky na koniec videa, to môže odradiť vašich divákov. 

…

2. ČO NEROBIŤ – KOMBINOVANIE NESÚVISIACICH KATEGÓRIÍ VIDEÍ

Ak máte YouTube kanál a chcete na ňom zverejňovať varenie, fashion hauly, k tomu gaming a občas nejaký make-up tutoriál, na rovinu vám povieme ak nemáte charakter ako The Rock a strihačské schopnosti ako Casey Neistat, potom kanál pravdepodobne nebude fungovať. Hráča hier totiž neoslovíte najnovším make-upom od Momy. Rovnako ako neoslovíte 25 min gameplayom z novej hry na PS5 mladého človeká, ktorý sa práve odsťahoval od rodičov a chce sa naučiť uvariť skvelý segedín. Experimentovať a skúšať nové koncepty je správne, ale miešať niekoľko spolu nesúvisiacich kategórií na jednom kanáli nie je najlepšia voľba. 

…

Najdôležitejšie je nekombinovať dve kategórie, ktoré majú úplne iného diváka. Napríklad FASHION a GAMING. Fashion sleduje skupina divákov, ktorí nemajú absolútne záujem o sledovanie herného obsahu a naopak. Predstavte si, že by zrazu Moma začala hrať videohry, prvý diel by možno získal veľmi dobré ohlasy no z dlhodobého hľadiska by táto séria nefungovala.

…

Preto ak chcete spojiť či rozšíriť svoj obsah, začnite tvoriť vo veľmi podobnej kategórii, kde jedna na druhú nadväzuje. Napríklad pri fashion to môže byť make-up alebo lifestyle a pri gamingu pridružený nejaký technologický obsah, ktorý s ním súvisí.

3. ČO NEROBIŤ – CLICKBAIT NÁZVY

Clickbait názvy môžu zo začiatku priniesť veľa divákov, no nie je to udržateľné. Ak je názov zavádzajúci diváci to po chvíli zistia a začnú video preklikávať alebo ho úplne vypnú. To spôsobí 2 zásadné veci. YouTube algoritmus si všimne, že ľudia odchádzajú po chvíli od otvorenia vášho videa, a preto bude váš kanál odporúčať menej. No ešte závažnejšie je to, že tvorbou clickbaitov stratíte dôveru publika. Ak diváci pravidelne narazia na clickbait strácajú záujem o sledovanie zavádzajúcich videí a prichádzate nielen o videnia, ale aj o komunitu. No ak sa rozhodnete pre využívanie clickbait názvov, snažte sa danej téme venovať vo videu čo najviac, aby sa divák necítil oklamaný. No pamätajte si – Content is the king. 

…

4. ČO NEROBIŤ – KOPÍROVANIE INÝCH TVORCOV 

Inšpirovať sa neznamená kopírovať. Ak sa rozhodnete, že chcete tvoriť videá ako PewDiePie a preberiete všetky jeho koncepty, mimiku či spôsob strihu, nezaručí vám to úspech, vytvoríte iba ďalšieho menej známeho PewDiePie, ktorý nie je pre diváka ničím novým. Preto ak spúšťate nový YouTube kanál, alebo sériu videí pamätajte si jednu vec, vložte do videa vždy kúsok seba. Je v poriadku inšpirovať sa zahraničím, no nezabúdajte pridať niečo navyše, niečo čo vás vystihuje, kvôli čomu si vás vaši diváci obľúbia.

5. ČO NEROBIŤ – NEZVEREJŇUJTE VIDEÁ, LEN ABY STE VYPLNILI MEDZERU 

Poznáte to, niekedy jednoducho príde kreatívny blok a neviete, čo natočiť. Potrebujete radu? Dajte si pauzu. Je lepšie vynechať jedno dve videá, ako zverejniť niečo, len aby bolo. Vaše publikum to nezaujme, video získa málo videní a bude vás to iba trápiť. Aj sama platforma YouTube tvrdí, že ak máte ako tvorca krízu v tvorbe, je úplne v poriadku dať si pauzu. Nebojte sa váš kanál nezmizne. A aby ste v budúcnosti dokázali predísť podobným krízam, skúste na vašom kanáli tvoriť pravidelné série, založiť si zoznam nápadov na videá a každý týždeň venovať aspoň chvíľu času na prieskum trendov. 

6. ČO ROBIŤ – BUĎTE KONZISTENTNÍ 

Ak je obsah kráľom potom je pravidelnosť kráľovnou. Je to skutočne tak, najmä ak na YouTube začínate, ale aj keď už tvoríte istú dobu, dôležitá je konzistentnosť. Nastavte si tvorbu videí tak, aby to bolo pre vás udržateľné, či už dokážete zverejniť video každý mesiac, týždeň či deň. Najdôležitejšie na tom je, že vás to musí baviť, inak sa budete do videí nútiť a to neprospeje ani vám, ani divákom.

7. ČO ROBIŤ – KOMUNITA JE NA PRVOM MIESTE 

Základom každého úspešného YouTube kanálu je silná komunita. Preto je dôležité byť s vašimi fanúšikmi neustále v kontakte. Nájdite si chvíľu na to, aby ste odpísali na komentáre pod videom, odpovedali na otázky divákov, pridávali príspevky do YouTube komunity, tvorili YouTube Shorts či zapájali divákov do tvorby videí. Vytvoriť si dôverný vzťah s komunitou je dôležité, pretože vaši fanúšikovia sú vaši najväčší podporovatelia, vďaka ktorým môže váš kanál rásť a vy môžete vytvárať stále ďalšie a zaujímavejšie projekty. 

…

8. ČO ROBIŤ – PRACUJ S YOUTUBE ANALYTICS

YouTube analytics sú skvelým nástrojom, ako spoznať svoje publikum lepšie a tvoriť preňho čo najzaujímavejší obsah. Vďaka analytikám zistíte, kto tvorí vaše publikum, kedy diváci sledujú vaše videá, ktoré videá udržali pozornosť fanúšikov najdlhšie, či ktoré videá vám priniesli najviac odberov. Keď skutočne pochopíte, kto je vaše publikum a čo ho baví najviac, sme si istí, že váš kanál bude rásť. V našom networku učíme našich partnerov, ako pracovať s YouTube analytics a ako ich využiť pre rast kanálu. Preto ak potrebujete poradiť alebo máte záujem stať sa členom nášho networku, neváhajte nás kontaktovať.  

…

9. ČO ROBIŤ – NETWORKUJ A SPOLUPRACUJ S ĎALŠÍMI TVORCAMI

Ak sa tvorcovia spoja, väčšinou vznikne niečo skvelé. Či už ide o videá alebo livestreamy povedzme si úprimne, výsledok stojí za to. Aj keď sú tvorcovia ako samostatné jednotky veľmi šikovní, spolupráca prináša čosi viac, čo publikum jednoducho zbožňuje. Priateľská atmosféra, vzájomné doberanie sa a skvelá energia pri točení viacerých tvorcov naraz, to sa jednoducho nedá ničím nahradiť a diváci to vidia a cítia.

Spolupráce tvorcov nielen, že prinášajú nový typ obsahu pre svojich fanúšikov, ale zároveň sa podporujú v tvorbe. Fanúšikovia jedného tvorcu objavia toho druhého a naopak. Ide o win win situáciu, ktorá je prospešná ako pre fanúšikov, tak pre tvorcov. Networkujte, vytvorte si úprimné kamarátstva s ďalšími tvorcami, podporujte sa a prinášajte nové spolupráce.  

10. ČO ROBIŤ – EXPERIMENTUJ 

Je super ak máte zaručenú sériu, ktorá funguje niekoľko mesiacov, možno aj rokov, no pre váš osobný rast je dôležité neuspokojiť sa a experimentovať. Vďaka experimentom možno objavíte nový druh videa, ktorý bude ešte úspešnejší. Nehovoríme, že máte svoje zaužívané série zahodiť do koša, pokúste sa ich skôr udržiavať, okoreniť a popri nich skúšať iné typy videí. Vďaka experimentom neupadnete do stereotypu, obsah bude stále aktuálny a vaše publikum sa nebude nudiť. 

Tvoriť videá na YouTube môže skutočne každý, no nie každý uspeje a častokrát to je kvôli chybám, ktoré môžete jednoducho odstrániť. Veríme, že naše tipy vám pomôžu pri tvorbe zaujímavých videí a váš YouTube kanál bude napredovať. Viac podobných a ešte konkrétnejších rád poskytujeme našim členom networku, kde môžeš patriť aj ty. V prípade záujmu o členstvo nás neváhaj kontaktovať. 

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *