12 min

Získajte viac odoberateľov pomocou YouTube Stories

zdieľať cez

Veľmi populárny formát videí známy ako instagramové príbehy alebo stories nájdete aj na YouTube. Stories na YouTube si už osvojilo mnoho tvorcov a potvrdilo sa, že pravidelná tvorba príbehov podporuje rast kanálu. Rozhodli sme sa preto pripraviť krátky návod na YouTube Stories a zoznam benefitov, ktoré ich využívanie prináša. 

• Ako fungujú YouTube Stories?

• Aké sú funkcie YouTube Stories?

• Výhody YouTube Stories, ktoré vám pomôžu rásť

AKO FUNGUJÚ YOUTUBE STORIES? 

Ak ste už niekedy vytvorili aspoň jeden príbeh na niektorej online platforme, potom s funkciou YouTube Stories nebudete mať žiaden problém a veľmi rýchlo a intuitívne sa s ňou naučíte pracovať. Avšak aj keď je užívateľské rozhranie veľmi podobné ako pri iných sociálnych sieťach, príbehy na YouTube sa v niečom líšia od ostatných.

V prvom rade je veľmi dôležité spomenúť, že príbehy na YouTube je možné využívať iba prostredníctvom mobilnej aplikácie YouTube. Funkcia bola navrhnutá najmä ako ďalší spôsob komunikácie tvorcu s publikom, čo potvrdzuje aj pravidlo, ktoré sprístupňuje YouTube Stories iba youtuberom s počtom odoberateľov 10 000+. 

…

Zatiaľ čo príbehy na iných platformách spĺňajú úlohu rýchlej informácie, ktorá zmizne po 24 hodinách alebo menej, YouTube sa rozhodol zvoliť inú stratégiu. Video platforma prispôsobila svoje stories tak, aby po publikovaní zostali verejné až 7 dní. Príbehy zostávajú dlhšie verejné, vďaka čomu sa dostanú k širšiemu publiku a oslovia tak aj nových potenciálnych fanúšikov. Stories, ktoré vytvoríte by sa mali zobrazovať v mobilnej aplikácii vo vašom kanáli ako nová záložka “Príbehy”. Naopak odoberatelia môžu vaše príbehy vidieť na rôznych miestach v aplikácii.

…

YouTube Stories sa im môžu zobrazovať na stránke Odbery, Domov a dokonca aj na niektorých stránkach pod videom. Svoj vlastný príbeh si môžete pozrieť kliknutím na profilovú fotku v časti Príbehy na stránke Domov v mobilnom zariadení alebo na stránke Odbery.

AKÉ SÚ FUNKCIE YOUTUBE STORIES? 

Príbehy na YouTube majú niekoľko funkcií, ktoré môžete naplno využiť. Niektoré funkcie už budete určite dobre poznať z Instagramu, no nájdeme medzi nimi aj také, ktoré sú prispôsobené tak, aby mali význam práve pre YouTube. 

1. OZNAČENIE LOKALITY A YOUTUBE KANÁLU  

V YouTube Stories nájdete funkcie ako označovanie ľudí, pridávanie polohy či nálepiek. Tieto funkcie už poznáme z Instagramu, no v niečom sa líšia. Na YouTube totiž funguje označovanie osôb trochu inak. Zatiaľ čo na Instagrame môžete v príbehu označiť akéhokoľvek užívateľa, v YouTube Stories je možné označovať iba YouTube kanály. Označovanie v príbehoch môže byť zároveň veľmi dobre využité pri rôznych spoluprácach medzi tvorcami.

…

TIP: Ak natočíte video v spolupráci s iným youtuberom, nezabudnite o tom dať vedieť svojim fanúšikom prostredníctvom YouTube Story a označiť v nej vášho kolegu tvorcu. Pomôžete si tak navzájom v šírení svojho kanálu medzi širšie publikum a zvyšujete šancu na získanie nových odoberateľov.

2. SWIPE UP NA YOUTUBE STORIES

V prípade instagramových príbehov je nám známa funkcia “Swipe up”, vďaka ktorej môžeme vložiť do videa externý odkaz, ktorý môže navštíviť ktorýkoľvek užívateľ. YouTube zvolil trochu inú stratégiu a namiesto funkcie “Swipe up” pridal možnosť zdieľania videa. Tvorcovia tak môžu zdieľať videá, ktoré sami natočili alebo podporiť iných tvorcov zdieľaním ich videí. Ide o výbornú funkciu, vďaka ktorej vás môžu objaviť úplne noví diváci a potenciálni odoberatelia. 

…

3. LAJKY A KOMENTÁRE V PRÍBEHU

Na lajky a komentáre pri YouTube videách sme si úplne zvykli, no v príbehoch je to menej bežná záležitosť. Aký je ich význam? Lajky a komentáre v YouTube Stories slúžia presne na to isté ako pod videom. Prostredníctvom nich získavame veľmi dôležitú spätnú väzbu od divákov.

…

TIP: Ak má niektorý typ stories, ktoré pravidelne tvoríte väčší počet lajkov a komentárov ako iné koncepty, potom by ste mali do svojej tvorby zaradiť viac príbehov, ktoré majú pozitívnu odozvu u divákov. 

4. ODPOVEDANIE NA KOMENTÁRE 

Výborná funkcia, ktorá je príznačná pre YouTube Stories je možnosť odpovedať na komentáre pomocou príbehov. Môžete to napríklad využiť v prípade, kedy sa v stories komentároch častokrát opakuje rovnaká otázka a namiesto toho, aby ste osobitne reagovali na každý komentár, si môžete jeden konkrétny vybrať a odpovedať naň priamo prostredníctvom stories. 

…

TIP: Funkcia môže výborne slúžiť aj na zbližovanie sa s komunitou. Vyzvite svoje publikum v príbehu, aby vám napísali svoje otázky do komentárov a odpovedajte na ne priamo pomocou ďalších stories.

5. ŠTATISTIKY YOUTUBE STORIES

Či už ste s tvorbou stories začali len nedávno, alebo ich tvoríte pravidelne pamätajte si, že vždy keď začínate na YouTube s niečím novým, je dôležité spraviť si vyhodnotenie a sledovať ako sa experimentu darí. Iba tak zistíte, čo na vašom kanáli funguje a čo tvoriť, aby ste dokázali rásť. Platí to aj pre YouTube Stories. Sledujte ako sa vašim príbehom darí, aký majú počet lajkov, komentárov a zhliadnutí.

V mobilnej YouTube aplikácii nájdete veľmi jednoduchú analýzu vašich YouTube Stories, ktorá vám pomôže pri rozhodovaní aký obsah tvoriť. Funkciu nájdete v mobilnej aplikácii v sekcii Domov, stačí sa stránkou prescrollovať a medzi prvými videami by sa vám mali zobraziť štatistiky príbehov.  

…

Každá analýza vám poskytne počet videní, ktoré vaše príbehy dosiahli a zároveň počet odoberateľov, ktorých ste vďaka YouTube Stories získali. Ďalšie stručné informácie o vašich YouTube Stories nájdete aj v YouTube štúdiu v sekcii Obsah.

…

TIP: Zamýšľajte sa nad tým prečo, sú niektoré stories úspešnejšie ako iné a vytvárajte viac príbehov s pozitívnou odozvou. 

VÝHODY YOUTUBE STORIES, KTORÉ VÁM POMÔŽU RÁSŤ

Vytvoriť 15 sekundové video v mobilnej aplikácii vám zaberie len chvíľku, no pri dlhodobom prispievaní vám môže pomôcť pri raste vášho YouTube kanálu. Poďme sa pozrieť na to, ako vám YouTube Stories dokážu pomôcť na ceste za úspešným kanálom.

1. PODPORTE RAST VÁŠHO KANÁLU

YouTube Stories boli špecificky navrhnuté pre online platformu tak, aby boli pridanou hodnotou pre tvorcov a skutočne to funguje. Príbehy na YouTube uľahčujú tvorcom komunikáciu so svojím publikom a pomáhajú im získavať nových sledovateľov. Potvrdilo sa, že youtuberom, ktorí aktívne využívali funkciu stories, pribudlo v priemere o 8,5% viac odoberateľov v porovnaní s tvorcami, ktorí príbehy nevyužívali.

Sami sme pozorovali, aký vplyv má využívanie YouTube Stories na rast kanálu. Vyhradili sme si obdobie, kedy sme aktívne vytvárali príbehy a pozorne sledovali štatistiky. Po dvoch týždňoch sme v danom období zaznamenali nárast 563 odoberateľov, z čoho 59 odoberateľov sme získali práve vďaka YouTube Stories. V našom prípade nešlo o 8,5%, ale dokonca až o vyše 10% nárast odberov. Čísla hovoria samé za seba, nie je dôvod čakať, svoj prvý príbeh môžeš vytvoriť v mobilnej appke v sekcii create.

…

2. ZÍSKAJTE NOVÝCH DIVÁKOV

Veľkou výhodou YouTube Stories je, že každý príbeh obsahuje tlačidlo “odoberať”, čo vám otvára ďalšie možnosti ako získať nových fanúšikov. Tlačidlo je zatiaľ prístupné najbližšie u našich českých susedov, avšak očakávame, že čoskoro dorazí aj na Slovensko. Okrem toho, že stories obsahujú výzvu na odber, je ich ďalšou výhodou, že zostávajú zverejnené po dobu 7 dní, počas ktorých sa nezobrazujú iba vašim odoberateľom, ale aj všetkým užívateľom na základe algoritmu. Čím viac ľudí uvidí vaše stories, tým je väčšia šanca, že sa zobrazia ľuďom, ktorí sa môžu stať vašimi novými divákmi. Využite benefity YouTube Stories a vytvorte príbeh, kde predstavujete vaše nové video a získajte si pozornosť potenciálnych odoberateľov.

…

TIP: Namiesto opakovaného prezdieľania svojho nového videa pomocou nálepky VIDEO v YouTube Stories, skúste vytvoriť krátky trailer, ktorý zverejníte v príbehu a oslovíte užívateľov, aby si prišli na váš kanál pozrieť celé video.

3. BUDUJTE SI DÔVERNÝ VZŤAH S KOMUNITOU

Získavanie nových fanúšikov je pre rast kanálu veľmi dôležité, no rovnako dôležité je udržiavať si blízky vzťah aj s aktuálnymi odoberateľmi. YouTube Stories sú výborným nástrojom aj na zbližovanie sa s vašou komunitou. Ukážte vašim verným fanúšikom “behind the scenes” zábery z natáčania videa, pokecajte si prostredníctvom QnA alebo pravidelne odpovedajte v stories na ich komentáre. 

YouTube Stories môžu byť jednoznačným prínosom na vašej ceste za úspešným YouTube kanálom. Pracujte s týmto nástrojom rozumne a vždy sledujte ako sa vašim príbehom darí, aby ste dokázali využiť potenciál YouTube Stories naplno. Veríme, že sme vás týmto článkom podporili k tvorbe YouTube Stories a čoskoro vám ich využívanie prinesie veľa nových odoberateľov. V prípade ďalších otázok alebo záujmu o YouTube poradenstvo nás neváhajte kontaktovať. Držíme vám palce a veľa úspechov na vašej youtubovej ceste. 

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *