14 min

9 najčastejších chýb na YouTube, ktorým by si sa mal vyhnúť

Ak plánuješ budovať úspešný YouTube kanál, vyhni sa častým chybám, ktoré môžu spomaliť tvoj rast, znížiť sledovanosť alebo dokonca ohroziť tvoj kanál. V tomto článku ti ukážeme najväčšie chyby na YouTube, ktorým sa vyhni, aby si dosiahol úspech, zvýšil angažovanosť a ochránil svoje súkromie. Staň sa profesionálnym tvorcom obsahu na YouTube s týmito overenými tipmi!

1. NEupozorňovanie odberateľov na nové videá 

Pri nahrávaní videí sa vždy uisti a skontroluj, že je zaškrtnuté políčko “upozorniť svojich odberateľov”. Ak toto upozornenie vypneš, tvoj obsah sa nemusí dostať k publiku, ktoré ho očakáva a môže ti to znížiť sledovanosť a angažovanosť. Táto funkcia je navrhnutá tak, aby sa tvoj obsah dostal priamo k tým, ktorí ťa sledujú a čakajú na tvoje videá. 

Nahrávanie videí si dôkladne naplánuj. YouTube totiž tieto upozornenia obmedzuje na tri za 24 hodín. Preto, ak plánuješ nahrať viacero videí, vyber si tie, ktoré chceš propagovať. Dôležité je publikovať videá v časoch, kedy je tvoje publikum najaktívnejšie. Tieto údaje nájdeš v analytike YouTube Studio a keď si chceš o načasovaní publikácie videa prečítať viac, prečítaj si tento článok 👇🏼.

2. Nadmerné používanie vulgarizmov

Používanie vulgarizmov v tvojich YouTube videách môže výrazne ovplyvniť výkon obsahu. Áno, platforma povoluje určitú mieru nadávok, no nadmerné používanie ti môže spôsobiť rôzne problémy. YouTube môže označiť tvoje video ako nevhodné pre divákov pod 18 rokov, čo znamená, že video nebude viditeľné pre mladšie publikum a nezobrazí sa v odporúčaniach pre širšie spektrum divákov. 

Reklamy sa nezobrazujú na videách, ktoré obsahujú veľké množstvo vulgarizmov alebo nevhodný obsah, čím môžeš prísť o príjmy z reklamy. A ako posledné spomenieme, že príliš veľa vulgarizmov môže mať negatívny vplyv na dosah a odporúčania vašich videí.

,,No tu je dôležité, aby si sa vyhol nadávaniu zo začiatku videa, a hlavne nedávaj nadávky do názvu či náhľadu. Nepomôže ti ani cenzúra, pretože YouTube to vie roroznať ak napíšeš napr. pi*a ko*ot.”

Ako efektívne používať jazyk? 

Najdôležitejší faktor je, že pre koho je tvoj obsah určený a kto je tvoje publikum. Ak tvoríš obsah pre širšie publikum, vrátane mladších divákov, snaž sa vulgarizmom vyhnúť úplne. Pri tvorbe obsahu pre dospelé publikum ich používať môžeš, no odporúčame ich používať opatrne a v rámci kontextu. Najvhodnejšie je však byť kreatívny a nahradiť vulgarizmy nejakými vtipnými frázami alebo výrazmi. A ak nevieš čo môžeš a čo nie, preštuduj si pravidlá YouTube o speňažovaní a komunite, aby si si nespôsobil zbytočné problémy.

3. Návody na obchádzanie pravidiel 

YouTube si veľmi zakladá na sa rešpektovaní pravidiel komunity. Vytváranie obsahu, ktorý ukazuje, ako obísť určité funkcie, pravidlá alebo obmedzenia YouTube či iných webových stránok, predstavuje riziko pre tvoj kanál. 

Príklady takéhoto obsahu sú návody na sťahovanie videí alebo zvuku z YouTube bez použitia oficiálnych nástrojov. Ďalej sú to ukážky, ako obísť obmedzenia pri nákupe obsahu na rôznych platformách, tipy na manipuláciu s algoritmami YouTube (falošné zvyšovanie sledovanosti alebo počtu odberateľov) alebo návody na obídenie ochrany autorských práv. 

Aké sú riziká obchádzania funkcií? 

Ak vo videách ukazuješ postupy, ktoré by si nemal, YouTube ti môže tento obsah odstrániť a tvoj kanál môže dostať výstrahu, alebo dokonca strike. Získaním troch strikov za porušenie pravidiel, bude tvoj kanál natrvalo odstránený. Takto môžeš prísť o roky práce, spomienok a komunitu. Zároveň ti to môže poškodiť reputáciu a dôveryhodnosť. 

Ako sa správať zodpovedne?

YouTube je platforma navrhnutá tak, aby podporovala tvorcov, ktorí dodržiavajú pravidlá a chránia divákov pred nevhodným obsahom. Preto sa snaž zamerať na etický obsah, ktorý prináša tvojej komunite nejakú hodnotu. Ak si nie si istý, či je tvoj obsah ok, preštuduj si pravidlá komunity YouTube.

4. Nesprávne organizované súťaže a giveaways

Obľúbený spôsob medzi tvorcami, ako prilákať publikum a zvýšiť angažovanosť na kanáli, sú súťaže a giveaways. Avšak ich nesprávna organizácia môže viesť k problémom, vrátane porušenia pravidiel YouTube, pokút alebo poškodenia vašej reputácie. 

Ako organizovať súťaž? 

Každá súťaž, ktorú sa rozhodneš organizovať, musí mať oficiálne, jasné a verejne dostupné pravidlá. Patria sem podmienky účasti (vek, krajina pôvodu), spôsob výberu víťaza/víťazov, dátum začiatku a dátum ukončenia súťaže a detaily o výhre a jej doručení. Podľa pravidiel YouTube musíš uviesť, že platforma nie je sponzorom ani organizátorom tvojej súťaže. Ak pri súťaži nejakým spôsobom zhromažďuješ údaje o účastníkoch súťaže, musíš jasne uviesť prečo ich zhromažďuješ, ako ich budeš používať a zabezpečiť, že ich spracovávanie je v súlade s GDPR. Týmito krokmi sa vyhneš strate dôveryhodnosti a v horšom prípade aj právnym problémom.

5. Nadmerné používanie hashtagov

Hashtagy sú efektívnym nástrojom na organizovanie obsahu, označovanie tém a kategórií a diváci môžu vďaka nim ľahšie objaviť tvoj obsah. Ich nadmerné alebo nesprávne používanie môže viesť k tomu, že YouTube začne tvoje hashtagy ignorovať alebo dokonca penalizovať. 

Ako to funguje a aké problémy ti to môže spôsobiť?

Diváci pomocou hashtagov vyhľadávajú obsah, ktorý je prepojený s konkrétnymi témami. Ak dobre zvolíš relevantné hashtagy, môžu ti pomôcť zlepšiť pozíciu vo vyhľadávaní. Ak však tvoje video obsahuje viac ako 60 hashtagov, YouTube ich začne všetky ignorovať a tým sa stráca ich zmysel a nejaký prínos pre tvoj obsah.

 

Ak použiješ irelevantné alebo zavádzajúce hashtagy, môžu byť považované za spam, čo následne vedie k tomu, že tvoje video bude odstránené z vyhľadávania. A ako pri všetých chybách, tak aj nesprávne použitými hashtagmi môžeš stratiť dôveryhodnosť. Preto používaj iba hashtagy, ktoré priamo súvisia s obsahom tvojho videa. Napríklad, ak je tvoje video o "DIY dekoráciách na Vianoce," použi hashtagy ako #DIY, #VianočnéDekorácie, #Tvorba. Ideálny počet je 3 až 5 hashtagov na video.

6. Zavádzajúce miniatúry s celebritami

Miniatúra, alebo aj thumbnail, je jeden z najdôležitejších prvkov, ktorý ovplyvňuje úspech tvojho videa. Používanie obrázkov nejakých známych osobností v miniatúrach môže pritiahnuť pozornosť, no mal by si ich používať iba ak sú relevantné k obsahu videa. Ak ich použiješ iba na pritiahnutie pozornosti a dané obrázky nijak nesúvisia s obsahom videa, môžeš stratiť dôveru publika. Zavádzajúce miniatúry sú aj v rozpore s pravidlami platformy a preto, ich opakované používanie môže viesť k sankciám zo strany YouTube

Ako správne používať celebrity v miniatúrach?

Obrázky známych ľudí a celebrít použi, iba ak video obsahuje informácie o danej osobe. Používaj legálne obrázky a verejne dostupné obrázky. Ak chceš použiť miniatúru s celebritou na upútanie pozornosti, ubezpeč sa, že diváci dostanú to, čo od videa očakávajú.

7. Používanie materiálov bez potrebných práv

Používanie grafiky, hudby, videí, obrázkov alebo iného obsahu, na ktorý nemáš potrebné práva, môže tvojmu YouTube kanálu spôsobiť problémy. YouTube prísne sleduje používanie chráneného obsahu a za porušenie ti hrozí niekoľko spôsobov sankcii. Ak vlastník práv nahlási tvoje video, YouTube ti môže obmedziť jeho viditeľnosť alebo ho dokonca odstrániť. Ďalší, nie veľmi príjemný spôsob, je udelenie pokutového bodu, teda strike-u. Tri takéto pokutové body môžu znamenať trvalé odstránenie tvojho kanála. Nepríjemné, no menej závažné riziko je obmedzenie speňaženia videa vypnutím reklám. V niektorých prípadoch môžu majitelia práv požadovať finančné náhrady alebo podniknúť právne kroky.

Zabezpeč, že neporušuješ autorské práva

Používaj obsah z webových stránok, ktoré ponúkajú materiál na základe licencie. Hudbu nájdeš napríklad na Epidemic Sound, Artlist alebo AudioJungle, grafiku a videá na Shutterstock, Adobe Stock, Pexels alebo Unsplash. Ďalšie tipy sú Free Music Archive alebo Pixabay. Ak si nie si na 100% istý, prečítaj si pred použitím nejakého materiálu licenčné podmienky. Najlepší spôsob, pri ktorom máš úplnú kontrolu nad obsahom, je tvorba vlastných grafík. Má to však aj výnimku. 

Fair Use koncept

Fair Use je právny koncept, ktorý umožňuje obmedzené používanie právne chráneného obsahu. Ide o situácie, kedy sa použitie takéhoto obsahu považuje za spravodlivé. Obsah musí slúžiť na konkrétne účely a je často predmetom právnych diskusií. Fair Use môžeš uplatniť, ak ide o vzdelávacie účely, napríklad ukážka filmu v prednáške o kinematografii. Ďalšie prípady sú paródie, satira, komentár či kritika nejakého diela. Spravodajstvo je sféra, kde sa obsah môže “najvoľnejšie” používať, keďže ide o informovanie o aktuálnych udalostiach.

8. Zabezpečenie súkromia a bezpečnosti

Ako YouTube tvorca vystupuješ verejne, čo znamená, že tvoje súkromie a bezpečnosť môžu byť ľahko ohrozené. Preto je dôležité spraviť opatrenia, ktoré z veľkej časti dokážu zabrániť podvodníkom a hackerom, ktorí môžu zneužiť tvoje osobné údaje alebo v najhoršom prípade získať prístup k tvojmu účtu. 

Ako chrániť svoje osobné údaje?

Vytvor si osobitný e-mail určený na kontakt so značkami, partnermi či fanúšikmi. Snaž sa vyhnúť používaniu e-mailu, ktorý je priamo prepojený s tvojím YouTube účtom. Toto je dôležité! Neklikaj na náhodné odkazy od účtov, ktoré nepoznáš alebo vyzerajú podozrivo. Ak ti niekto pošle nejaký neznámy odkaz, vyhľadaj tú stránku manuálne a over si o čo ide. A už v žiadnom prípade nesťahuj súbory, ktoré nepoznáš.Taktiež si nezabudni aktivovať dvojfaktorové overenie a samozrejme používaj bezpečné a silné heslá. Pre istotu si ich niekde zapíš, najmä ak máš pamäť ako rybička Dory. Pravidelne si kontroluj, ktoré zariadenia majú prístup k tvojmu účtu a odstráň tie, ktoré nepoužívaš. A ako posledné, ak sa pripájaš na verejných Wi-Fi sieťach, použi VPN.

9. Ochrana osobných údajov vo videách

Okrem zabezpečenia svojich e-mailových adries a hesiel, by si si mal dávať pozor aj na to, čo spomínaš a ukazuješ vo svojich videách. Predídeš tým prípadným obťažovaniam, stalkingu či krádeži. 

Čo neukazovať? 

ŠPZ tvojho auta môžu prezradiť tvoju adresu, aj keď je pravda, že s príchodom nových ŠPZ na Slovensku sa už nemusia zhodovať s adresou pobytu. Keď už sme pri tej adrese, nemal by si zverejňovať ani tú. Nikdy nevieš, kto tvoj obsah uvidí a nechceš prilákať nejakú nežiaducu pozornosť alebo stalkera. Ak popri YouTube chodíš aj do práce, nezverejňuj ani adresu tvojej práce. Ak natáčaš pri stole, daj si pozor, aby si neúmyselne neukázal nejaké údaje na tvojom monitore ako e-maily, faktúry alebo čísla účtov. 

Vybudovať úspešný YouTube kanál nie je len o kreatívnom obsahu, ale aj o zodpovednom prístupe k pravidlám a ochrane svojich údajov. Dodržiavaním týchto odporúčaní sa vyhneš zbytočným komplikáciám a budeš môcť sústrediť svoju energiu na to najdôležitejšie – oslovenie svojho publika a tvorbu kvalitného obsahu. Spusti svoj kanál správnym smerom a vyhýbaj sa chybám, ktoré môžu brzdiť tvoj rast.