5 min

3 tipy, ako zvýšiť engagement pod videom

zdieľať cez

YouTube engagement je kľúčovým faktorom pre úspech tvojho kanálu. Ak to robíš správne, potom si buduješ silnú komunitu fanúšikov, ktorá si váži tvoj hodnotný obsah a odvďačí sa ti vysokou angažovanosťou. Avšak keď sú tvoji fanúšikovia znudení, nahnevaní, frustrovaní a nezanechávajú takú spätnú väzbu, akú by si si prial, je dosť možné, že robíš niečo zle. Je v poriadku robiť chyby, všetci sa neustále učíme, a preto sme pre teba pripravili 5 tipov, ako zvýšiť engagement pod videom a posunúť svoj kanál na ďalší level. 

1. Buďte pre svoje publikum kamošom, ktorého nevedeli, že potrebujú

Pýtate sa čo to znamená? Jednoducho buďte úprimní, dodajte vždy to, čo sľúbite a zaujímajte sa o svoje publikum. Poznáte ten hrozný pocit, keď si pozriete video a na konci ste sklamaní, pretože ste sa nedozvedeli, čo ste chceli? Alebo keď vidíte ako sa dookola tvorcovia pýtajú, aké video by mali natočiť, no nikdy nevypočujú svoje publikum? Toto nechcete robiť. 

Ak si pomaly budujete komunitu, postarajte sa o to, aby naďalej dostávala to, čo od vás očakáva a že jej prosby sú vypočuté. Pristupujte k nej ako ku svojim kamošom. Ak tvoríte zábavný obsah, zabávajte ich. Ak tvoríte vzdelávací obsah, vzdelávajte ich. No nezabúdajte, musí to baviť aj vás, pretože ak sa vydáte po ceste clickbaitu, nemusí to vždy vyjsť a namiesto vernej komunity vytvoríte pár fungujúcich videí bez silnej fanúšikovskej základne. Jednoducho si pozrú vaše top videá a odídu. 

2. Vyzvite ich k interakcii

Nečakajte rast angažovanosti publika, ak preto nič nespravíte. Niektorí užívatelia sú na sociálnych sieťach prirodzene aktívni, iní potrebujú povzbudiť a od toho ste tu vy. Nepredpokladajte, že vaši fanúšikovia vám budú čítať myšlienky a hodia vám lajk a prezdieľajú vaše video. 

Pripomínajte sa originálne. V každom videu vidíte, ako tvorcovia hovoria frázu – “Nezabudnite zanechať lajk, odber a koment”, vyskúšajte to inak. Vďaka dlhoročnej spolupráci s YouTube tvorcami sme si všmili, že originálne výzvy na odber, lajk či komentár, fungujú oveľa lepšie ako jedna veta opakovaná stále dookola. Ukážme si to na príklade. Povedzme, že natáčate video, kde proti sebe súperíte s iným tvorcom, vyzvite svoje publikum, aby na začiatku výzvy napísalo, ktorému tímu fandia a na konci videa dali lajk, ak vyhral ich favorit. 

Prípadne im dajte cieľ. Vytvorte reálnu výzvu, ktorú môžu fanúšikovia splniť tým, že zvýšia množstvo komentárov alebo lajkov. Ako napríklad za XY lajkov spravíme z tohto videa sériu. Takýmto spôsobom dokážete komunitu aktívne zapojiť a zvýšiť angažovanosť originálnym spôsobom. Nezabúdajte ale, že sľuby treba plniť a ak diváci urobia čo od nich žiadate, budú od vás očakávať to čo ste sľúbili.

3. Tvorte videá s viacerými ľuďmi 

Jeden z najlepších spôsobov, ako rozšíriť svoje publikum a zvýšiť interakciu s vašimi videami, je spolupráca s inými tvorcami. No pokiaľ sa zameriame iba na zvyšovanie angažovanosti, je jedno či je to kamarát, sestra alebo rodič, zavolajte do svojho videa novú osobu. Dodáte videu novú dynamiku a fanúšikom prinesiete ďalší dôvod na interakciu. Dokonca ich môžete podporiť otázkou Chceli by ste ho/ju vidieť v ďalších videách? alebo Koho by ste chceli vidieť v ďalšom videu?. Spoluprácou s novými ľuďmi nielen z okruhu tvorcov, prinášate svojmu publiku vždy nové prekvapenia, zostávate pre nich “fresh” a dodáte každému videu novú iskru. Čo poviete, zavoláte si do ďalšieho video svojho najlepšieho kamoša? 

Byť stále aktuálny a vedieť zaujať svoje publikum je veľmi náročné a ešte náročnejšie je získať na internete lajk, komentár či odber. No nevzdávajte sa, v prvom rade myslite na to, že obsah je vždy kráľom a snažte sa ho už len dozdobiť vyššie spomenutými tipmi. Tvorte, experimentuje a zabávajte sa, pretože YouTube je o vás. Robte to, čo máte radi a zvyšok sa naučíte. Veríme, že bol pre vás dnešný príspevok nápomocný a tešíme sa z vašich budúcich úspechov na YouTube. 

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *