YouTube
8 min

5 dôvodov, prečo vaše youtube video nefunguje

zdielať cez

Máte pocit, že zverejňujete skvelé videá, ale videnia nejak neprichádzajú? Poradíme vám. Vďaka dlhoročným skúsenostiam s tvorbou na YouTube sme dokázali odhaliť základné chyby, ktoré vidíme pri YouTube tvorcoch. Presadiť sa na YouTube nemusí byť také ťažké, ako sa môže zdať. Prvý krok, ktorý môžete spraviť na ceste za úspešným kanálom je vyvarovať sa týmto častým chybám.

Nezaujímavá miniatúra

Váš thumbnail je úplne prvá vec, ktorú vidí váš potenciálny divák. Ak náhľad videa vyzerá nudne, ľudia jednoducho na vaše video nekliknú. Ak je miniatúra v zlej kvalite alebo pôsobí veľmi amatérsky, ľudia budú predpokladať, že rovnako amatérske je aj vaše video. Nevytvárajte miniatúru ako poslednú vec, ktorú rýchlo zlepíte za 10 minút, aby ste video mohli čo najskôr zverejniť. Spomaľte, nasledujte si miniatúry iných tvorcov, začnite si všímať tie, ktoré vás zaujali a zamyslite sa, čo konkrétne vás zaujalo. Je to farba, výrok alebo výraz tváre? Urobte si menší prieskum a vylepšite svoj thumbnail. Ak si nie ste úplne istý, tým ako má váš náhľadový obrázok vyzerať, pokojne testujte. Skúšajte rôzne prístupy a sledujte, ktorý thumbnail sa uchytil najlepšie. Nezabúdajte, že miniatúra by mala, čo najlepšie vystihovať obsah, ktorý tvoríte a nebojte sa výraznejších farieb či vyššej saturácie. 

…

Zlý názov

Po miniatúre je názov hneď ďalšou vecou, ktorú si človek pri scrollovaní YouTube všimne. Ak je názov videa nudný, publikum to odradí a ak ani váš thumbnail nevyzerá lákavo, s veľkým počtom videní sa môžete rozlúčiť. Povedzme, že robíte video, kde skúšate falošné tetovanie a názov vášho videa by znel “SKÚŠAM FALOŠNÉ TETOVANIE” , ale čo ak by sme sa s názvom trochu pohrali a zmenili ho na “NECHAL SOM SI POTETOVAŤ CELÉ TELO?”. Vidíte ten rozdiel? Rovnaké video s iným názvom, môže pôsobiť na diváka úplne inak. Neunáhlite sa, neuspokojte sa s prvým nápadom na názov, ktorý príde, napíšte si ich pár na papier a zamyslite sa, ktorý názov by spolu s miniatúrou mohol ľudí zaujať najviac. Nebojte sa názov trošku okoreniť, no myslite na to, že všetko čo sľúbite v názve a miniatúre, by sa malo odohrať vo videu, inak len zavádzate divákov.

Nudné pasáže

Internet je rýchly, dynamický, stále sa tam niečo deje a rovnaký je aj YouTube. Aby ste zaujali diváka, vaše video musí byť postavené tak, aby sledovateľov bavilo od začiatku do konca. Myslite na to pred točením videa, ale aj počas strihu. Ešte predtým než začnete točiť, predstavte si, ako by video malo vyzerať, čo v ňom chcete hovoriť, aké prestrihy si predstavujete. Vytvorte si v hlave koncept svojho videa a pokojne si ho napíšte na papier. Pomôže vám to najmä v začiatkoch, kým sa vám točenie videí stane úplne prirodzené. Predpríprava vám pomôže vyhnúť sa hluchým pasážam, kedy neviete čo povedať alebo spraviť a budete sústredení na to, čo chcete vo videu odovzdať divákom. Avšak nechajte si priestor pre prirodzenosť a improvizáciu. Ak sa vám aj počas točenia stalo, že ste chvíľu nevedeli čo povedať alebo ste natočili nejaké hluché pasáže, ktoré nie sú veľmi zaujímavé, jednoducho ich vystrihnite. Nikto nemá rád nudné pasáže. Zamerajte sa na to, aby bolo video dynamické a odstráňte nepotrebnú vatu. 

…

Výzva na odber, lajk a komentár na začiatku videa

Predstavte si, že si otvoríte video od tvorcu, ktorého ste práve objavili a hneď druhou vetou vo videu vás žiada o odber. Tvorcu ešte nepoznáte, z videa ste ešte nič poriadne nevideli, je to pre vás cudzí človek na internete. Aká je vaša motivácia dať odber, lajk a komentár? Povedzme si to úprimne, žiadna. Prečo by ste to aj robili, keď ste ešte nič nevideli však? Vyzvať publikum k tomu, aby vám dali odbery, lajky a komentáre je veľmi dôležité a správne načasovanie je kľúčom k úspechu. Nežiadajte odber na úplnom začiatku videa, výzvu umiestnite do najzaujímavejšej časti videa, prípade si vytvorte s publikom hru, kedy im dáte úlohu a oni sa môžu vyjadriť lajkom alebo komentárom. 

Umelé naťahovanie videa 

Prečo má vaše video 15 minút, keď všetky skvelé zábery by sa vošli aj do piatich? Naťahovanie videa nielen odradí vašich sledovateľov, ale odrazí sa aj v analytikách, bude sa vám znižovať watch time, záujem o vaše videá bude klesať a YouTube algoritmus bude váš obsah odporúčať stále menej a menej. Dostanete sa do slepej uličky a budete si hovoriť, kde som spravil chybu. Akokoľvek sa nám to nepáči, internet je dynamické miesto, kde správy z rána sú večer staré a druhý deň už akoby neboli. Pozornosť diváka je čoraz náročnejšie udržať a nepomôže vám v tom zbytočne dlhé video plné nudných pasáží alebo čierna obrazovka na konci videa. Sústreďte sa radšej na to, aby ste vytvorili kvalitný obsah, ktorý osloví publikum bez toho, aby ste sa viazali na konkrétnu dĺžku videa. Bude mať video 15 minút, ale v prvej tretine sa začnem nudiť alebo ho zostrihám na 5 a bude ma baviť po celý čas? 

…

Za vybudovaním úspešného YouTube kanálu sa skrýva veľa práce. Drina, ktorú do tvorby obsahu investujete na začiatku sa vám časom vráti, no verte nám, keď povieme, že touto fázou si musíte prejsť, nedá sa ťažkú prácu len tak preskočiť a odrazu získavať na videách obrovské čísla. Každá chyba, ktorú spravíte vás niečo naučí a posunie ďalej. Robíte niektorú z vyššie spomenutých chýb? Teraz už viete, ako to opraviť, aby ste váš YouTube kanál posunuli na ďalší level. Držíme vám palce na vašej YouTube ceste a v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať, radi poradíme. Tešíme sa na nové talenty. 

* Podmienkou odberu noviniek pre značky a agentúry je zadanie firemného e-mailu.