7 min

Ako ochrániť svoj YouTube kanál pred ukradnutím?

zdieľať cez

Je váš YouTube kanál v bezpečí? Či už je YouTube vašou prácou na plný úväzok, alebo ide len o hobby, určite nechcete, aby ste o kanál prišli. Nedostatočné zabezpečenie totiž vytvára priestor pre podvodníkov a hackerov. V poslednom období sa s hackermi akoby roztrhlo vrece a získali sme mnoho hlásení o krádeží kanálov. Našťastie sa nám tieto kanály podarilo vrátiť ich majiteľom, no je veľmi dôležité, aby ste sa na internete chránili tak, ako je to len možné. Preto sme si pre vás pripravili pár tipov, ako môžete chrániť svoj YouTube kanál pred ukradnutím. 

1. VYTVORTE SI SILNÉ HESLO A CHRÁŇTE HO 

Vďaka silnému a komplexnému heslu budú vaše osobné údaje v bezpečí a dokážete tak predísť krádeži účtu. Pri tvorbe hesla sa odporúča použiť najmenej 8 znakov, môže ísť o ľubovoľnú kombináciu čísel, písmen a symbolov. Pre vyššiu bezpečnosť si vytvorte kombináciu, ktorá je jedinečná a nepoužívajte ju pre prihlasovanie do iných účtov, používaním jedného hesla zvyšujete riziko hacknutia. Vyhnite sa taktiež vkladaniu osobných údajov, ako je napríklad dátum narodenín, menín alebo slovám ako “heslo” alebo číselnej kombinácii “1234”. 

…

Svoje heslo môžete ochrániť aj pomocou rozšírenia vo vašom prehliadači s názvom “Ochrana hesla”. Akonáhle máte toto rozšírenie nainštalované zobrazí sa vám upozornenie vždy, keď svoje heslo zadáte na webe, ktorý nepatrí spoločnosti Google. Ak napríklad zadáte heslo na webovej stránke, ktorá sa vydáva za Google, zobrazí sa vám upozornenie a heslo účtu YouTube si budete môcť okamžite zmeniť. Takýmto spôsobom sa dokáže chrániť pred phishingom. 

Ďalším výborným nástrojom na ochranu hesla je tzv. správca hesiel, ktorý pomáha vytvárať a spravovať silné a jedinečné heslá. Svoje prihlasovacie údaje si dokonca môžete skontrolovať. Ak chcete zistiť, či bolo niektoré z hesiel vo vašom Google účte odhalené, slabé alebo použité vo viacerých účtoch, môžete použiť funkciu kontrola hesiel.

A v neposlednom rade, nikde a nikomu nezdieľajte svoje prihlasovacie údaje. YouTube vás nikdy nebude prostredníctvom e‑mailu, správy ani hovoru žiadať o heslá, číslo občianskeho preukazu či finančné údaje. Tieto dáta sú citlivé a mali by ste ich mať veľmi dobre zabezpečené.

2. PRAVIDELNÁ KONTROLA JE VEĽMI DÔLEŽITÁ 

S týmto vám pomôže nástroj kontrola zabezpečnia, ktorý vám vygeneruje špecifické odporúčania pre zabezpečenie vášho účtu. Ukáže vám vaše neaktívne prihlásenia, nedávnu aktivitu zabezpečenia či bezpečnosť hesiel. 

Výborným spôsobom ako mať väčšiu kontrolu nad prihlasovaním sa do svojich účtov máte napríklad aj vďaka pridaniu telefónneho čísla či e-mailu do svojho účtu. Vďaka tomu zabránite niekomu používať váš účet bez povolenia, budete dostávať oznámenia o podozrivej aktivite a dokážete si obnoviť účet ak sa z neho náhodou vymknete. 

Ak ešte nemáte zapnuté dvojstupňové overenie všade, kde to je možné, je čas to zmeniť. Tento spôsob ochrany je najprístupnejší, máte to nastavené pár klikmi a pomáha zabrániť hackerom, aby sa dostali do vášho účtu, aj keby ukradli vaše heslo. 

…

Nezabúdajte ani na aktualizácie. Ak totiž používate neaktuálny prehliadač, operačný systém alebo aplikácie, softvér nemusí byť dostatočne zabezpečený proti hackerom. Preto je dôležité aktualizácie neignorovať, ale nainštalovať si hneď, ako je to možné. Udržiavajte svoj softvér vždy aktuálny a nezabúdajte na pravidelné zálohovanie svojho účtu.

3. POZOR NA PODOZRIVÉ SPRÁVY 

Najčastejšie podvodníci používajú tzv phishing. Je to forma útoku pri ktorom sa zločinec vydáva za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získať od obete citlivé informácie ako napríklad číslo občianskeho preukazu, rodné číslo či čísla kreditných kariet. S týmto druhom podvodu máme aj najviac skúseností. 

…

Podvod prebieha tak, že hacker pošle falošný email s lákavou ponukou spolupráce YouTube tvorcovi, pričom sa vydáva za dôveryhodnú značku s prepracovaným webom a e-mailom. Tento email vždy obsahuje výzvu na stiahnutie akéhosi softvéru. V momente, keď obeť spustí inštaláciu programu, vo webovom prehliadači sa vám automaticky nainštaluje nové rozšírenie, prostredníctvom ktorého vám hackeri ukradnú všetky pre nich potrebné dáta. Veľmi nebezpečné je na celom podvode práve to, že akonáhle spustíte inštaláciu programu, vaše dáta sú do pár sekúnd preč. Tieto útoky sú dnes veľmi časté a je dôležité, aby ste ich dokázali rozoznať. Najlepšie sa pred týmto útokom budete chrániť, keď podozrivé e-maily jednoducho odignorujete a ak máte podozrenie, že niektoré video na YouTube obsahuje spam či phishing, môžete to nahlásiť.

Internet je miesto, ktoré nám prináša nekonečný počet možností, no tak ako všade aj v digitálnom priestore existujú hrozby, na ktoré si treba dávať obzvlášť veľký pozor. Chráňte svoj účet pred hackermi a podvodníkmi a v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *