7 min

7 tipov na obsah, čo tvoriť v sekcii komunita na YouTube

zdieľať cez

Ako vyzerá vaša sekcia komunita na YouTube? Pridávate tam príspevky pravidelne alebo tam len občas zdieľate nové video? Ak sa tvorbe komunitných príspevkov veľmi nevenujete je čas to zmeniť. Pravidelnou tvorbou postov dokážete zväčšiť svoj dosah na YouTube a vytvoriť si dôvernejší a pevnejší vzťah s komunitou. A o to predsa na YouTube ide. Pripravili sme si pre vás 7 konkrétnych tipov na obsah, ktorý môžete tvoriť na YouTube v sekcii komunita. 

ČO JE YOUTUBE KOMUNITA? 

Sekcia komunita je priestor, kde môžu tvorcovia komunikovať s divákmi mimo klasických videí. Príspevky môžu obsahovať ankety, GIFy, text, obrázky či videá. Takýto obsah vám pomáha zostať v kontakte so svojím publikom. Príspevky sa zobrazujú na karte Komunita, v kanáli Domov alebo Odbery. Avšak, aby ste mohli tvoriť obsah v sekcii komunita je potrebné, aby ste ako tvorca dosiahli minimálne 1 000 odberateľov.

1. INFORMUJTE KOMUNITU O NOVINKÁCH NA KANÁLI 

Máte nejakú super novinku alebo len bežný oznam pre vašich odberateľov? Dajte im o tom vedieť prostredníctvom komunitného príspevku. Či už spúšťate prepracovanú novú sériu videí alebo idete na dovolenku a dáte si na pár dní pauzu od vydávania videí, informujte o tom svoje publikum. Sekcia komunita je skvelým miestom pre dôležité oznamy o tom, čo sa bude diať na kanáli, ale aj vo vašom živote, ktorý zdieľate s fanúšikmi. Vďaka pravidelnému kontaktu s odberateľmi si vytvárate silnú komunitu, ktorá je základom úspešného YouTube kanálu. 

…

2. TVORTE ANKETY 

Využite interaktívne funkcie v sekcii komunita. Potrebujete od svojho publika feedback alebo sa iba chcete opýtať niečo svojich odberateľov? Použite anketu a zvýšte angažovanosť vašej komunity. Pýtajte sa, aká séria či video sa im páčilo najviac, alebo akého hosťa by privítali v najbližšom videu. Týmto spôsobom zapájate fanúšikov priamo do tvorby videa a vytvárate si s nimi dôvernejší vzťah. 

…

3. PODEĽTE SA O ZÁBERY ZO ZÁKULISIA 

Rovnako ako samotný obsah, publikum zaujíma aj proces jeho tvorby. Išlo všetko ako po masle? Vznikli nejaké nepodarené zábery alebo sa stalo niečo nečakané? Nebojte sa zverejniť celý príbeh, ktorý sa skrýva za tvorbou videí, vaši diváci to ocenia. Nemusí však ísť nutne len o príhody zo zákulisia, zdieľajte so svojimi fanúšikmi kúsok z vášho osobného života. Vytvorte pozdrav z dovolenky, zdieľajte nejaký fail či zážitok. 

…

4. POKECAJTE S KOMUNITOU NA AKTUÁLNU TÉMU

Či už je to zaujímavý Apple event alebo šialené počasie, opýtajte sa vašich divákov na názor či skúsenosť. Avšak ak položíte otázku, nezabudnite na odpovede aj reagovať. Ak sa budete opakovane divákov pýtať otázky, no vy sami sa do diskusie nezapojíte, angažovanosť vašej komunity bude klesať, pretože z vašej strany fanúšikovia neuvidia záujem o interakciu. Preto vždy keď zverejníte príspevok v sekcii komunita, nezabudnite si vyhradiť čas na to, aby ste odpísali na komentáre. 

…

5. ZABÁVAJTE SA 

Kto nemá rád zábavu a dobré memes? Z času na čas prekvapte svoju komunitu vtipným gifom či memečkom. Môžete ho pokojne spojiť s vašim obsahom, no nebojte sa zdieľať aj vtipný meme, ktorý vás pobavil. Nemusí ísť vždy o propagáciu kanálu, občas je fajn zvoľniť tempo a zasmiať sa, vaši fanúšikovia to ocenia. 

…

6. PODPORTE TVORCOV

Ak ste vytvorili video v spolupráci s ďalším tvorcom, nezabudnite o tom dať vedieť vašim divákom. No nemusí ísť vždy o zdieľanie spoločného videa. Ak sa vám páčilo video iného tvorcu, spomeňte ho vo vašom príspevku v komunite. Vďaka vzájomnej podpore a vytváraní si autentických priateľstiev medzi tvorcami sa dokážete zabávať, posúvať a prinášať vašim divákom hodnotný obsah. Je to jednoducho win win situácia. 

…

7. PREZDIEĽAJTE NOVÉ VIDEO 

Posledným no nie menej dôležitým tipom na obsah je zdieľanie vlastných videí. Upozornite svojich divákov, že na kanáli pristálo nové video a nezabudnite pridať trochu nápadu. Ak iba prezdieľate link videa s textom “Nové video”, je pravdepodobné, že takýto príspevok zaujme iba veľmi málo ľudí. Namiesto toho vytvorte radšej gif či fotku z vtipnej situácie vo videu a pridajte k nemu zaujímavý popis, ktorý vyvolá u diváka zvedavosť. Pre lepší dosah a podporu algoritmu odporúčame link na video namiesto vkladania do predvolenej funkcie, umiestniť do popisu príspevku alebo do prvého komentára. No dôležitejšie než to, je upozorniť na video zaujímavou formou.  

…

Na YouTube je práca s komunitou veľmi dôležitá, koniec koncov váš kanál môže byť úspešný len vtedy, keď si vytvoríte stále publikum, ktoré vás podporuje. A práve pravidelné prispievanie a komunikácia s odberateľmi prostredníctvom sekcie komunita na YouTube je skvelým spôsobom, ako si budovať dôverný vzťah s fanúšikmi. 

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *